Kauza napadnutého rozhodcu v Turecku vrcholí: Prezident klubu si vypočul exemplárny trest

Útok na tureckého arbitra Halila Umuta MeleraÚtok na tureckého arbitra Halila Umuta Melera Zdroj: TASR/Abdurrahman Antakyali/Depo Photos via AP

ANKARA - Faruk Koca, prezident tureckého Ankaragücü, nemôže po napadnutí rozhodcu doživotne pôsobiť vo futbale.

Jeho klub musí zaplatiť pokutu 60.000 eur a mužstvo odohrá najbližších päť domácich zápasov bez divákov. Doživotný dištanc udelila Kocovi vo štvrtok disciplinárna komisia Tureckej futbalovej federácie (TTF). Šéf Ankaragücü napadol rozhodcu Halila Umuta Melera, pričom mu spôsobil zlomeninu v tvárovej oblasti a otras mozgu. K udalosti prišlo priamo na ihrisku v nadstavenom čase na konci pondelňajšieho zápasu medzi Ankaragücü a Caykurom Rizespor (1:1).

TTF už v stredu oznámila, že 19. decembra obnoví ligové zápasy, ktoré pozastavila v súvislosti s incidentom. Koca v utorok popoludní podal demisiu.

"Demisiu som podal, pretože chcem zabrániť ďalšiemu poškodzovaniu klubu, fanúšikov a komunity, v ktorej pôsobím. Viem, že tento incident, za ktorý nesiem zodpovednosť, nie je možné v spoločnosti akceptovať. Zároveň dúfam, že sa vďaka tejto kauze bude oveľa viac diskutovať o štrukturálnych problémoch tureckého futbalu," uviedol podľa agentúry DPA.

Rozhodca Halil Umut Meler Galéria fotiek (3) Rozhodca Halil Umut Meler dostáva ranu do tváre Zdroj: Profimedia

Meler najprv schytal ranu päsťou do tváre od šéfa tureckého klubu, Kocovi následne prišli na pomoc ešte dvaja zástupcovia Ankaragücü. Všetkých útočníkov polícia zatkla. Po útokoch skončil 37-ročný rozhodca v nemocnici s otrasom mozgu.

"Utrpel som zlomeninu pod okom, ale inak som v poriadku. Starajú sa tu o mňa veľmi dobre. Chcel by som sa poďakovať celému nemocničnému personálu, pretože mi veľmi uľahčujú priebeh rekonvalescencie," vyhlásil Meler. Arbitra prepustili z nemocnice v stredu.

Minister spravodlivosti Ali Yerlikaya odsúdil násilný incident. "Takéto incidenty sú na našich trávnikoch, ktoré sú základom mieru a priateľstva, neprijateľné," reagoval Yerlikaya.

Majiteľ Ankaragücü Faruk Koca Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Depo Photos/Abdurrahman Antakyali

K incidentu sa vyjadrila aj Medzinárodná futbalová federácia (FIFA). "Násilie nemá absolútne žiadne miesto vo futbale alebo mimo neho. Bez rozhodcov neexistuje tento šport. Rozhodcovia, hráči, fanúšikovia a zamestnanci musia byť v bezpečí, aby si mohli užívať hru. Vyzývam príslušné orgány, aby sa to rešpektovalo na všetkých úrovniach," uviedol na sociálnej sieti prezident FIFA Gianni Infantino.

Nedopustíme, aby dochádzalo k násiliu v športe

Melerovi vyjadril podporu aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. "Šport je nezlučiteľný s násilím. Odsudzujem útok na rozhodcu Halila Umuta Melera a prajem mu skoré uzdravenie. Šport znamená mier a bratstvo, je nezlučiteľný s násilím. Nikdy nedopustíme, aby v Turecku dochádzalo k násiliu v športe," vyjadril sa Erdogan.

Viac o téme: UEFA FIFA Turecko Ankaragücü Umut Meler
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy