VIDEO Muži, ženy i juniori: Familiárne mená, spoznali sme najlepších kanoistov roka

Na snímke kanoista Erik Vlček preberá ocenenie v kategórii Športovec roka – kanoistika na hladkej vode počas vyhlásenia výsledkov ankety Kanoista roka 2023Na snímke kanoista Erik Vlček preberá ocenenie v kategórii Športovec roka – kanoistika na hladkej vode počas vyhlásenia výsledkov ankety Kanoista roka 2023 Zdroj: TASR/Dano Veselský

BRATISLAVA - Vodná slalomárka Eliška Mintálová a rýchlostný kanoista Erik Vlček sú najlepší športovci Slovenskej kanoistiky za rok 2023. Výsledky ankety v pondelok slávnostne vyhlásili v priestoroch Vodárenského múzea v Bratislave.

Mintálová získala na MS v londýnskom Lee Valley titul vicemajsterky sveta v K1 a miestenku na OH 2024 v Paríži. Výbornú formu potvrdila aj víťazstvom na podujatí Svetového pohára v španielskom stredisku La Seu d’Urquell.

"Som veľmi rada, že som sa stala najlepšou športovkyňou sekcie divokých vôd i Kajakárkou roka. Ďakujem celému môjmu tímu, ktorý odviedol skvelú robotu i Dukle Banská Bystrica. Sezóna bola skvelá, veľmi som si to užila," uviedla Mintálová prostredníctvom videa.

Vlček skončil v uplynulej sezóne spoločne s Ákosom Gacsalom 8. vo finále K2 na európskych hrách v Poľsku. Šesťnásobný olympionik má vo svojej bohatej zbierke dve strieborné a dve bronzové medaily, je desaťnásobný majster sveta a jedenásťnásobný majster Európy.

"Veľmi si vážim toto ocenenie, je to vždy niečo extra. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí mi k nemu pomohli, trénerovi Petrovi Likérovi, Slovenskému olympijskému a športovému výboru, či Športovému centru polície.

My športovci dávame do toho všetko a veľmi nás mrzí, keď nám to ujde o pár centimetrov. Nevzdávame sa však a urobíme všetko pre to, aby sme na dodatkovej kvalifikácii v Szegede vybojovali dve olympijské miestenky. Účasť na siedmej olympiáde by bola splneným snom," zdôraznil Vlček po prevzatí ceny.

"Divý" kanoista roka Matej Beňuš

Titul Kanoista roka na divokej vode patrí Matejovi Beňušovi, ktorý počas celej sezóny podával stabilné výkony, vybojoval si olympijskú miestenku a v celkovom poradí SP skončil v kategórii C1 druhý iba o dva body za víťazom. Kanoistkou roka je Soňa Stanovská, svetová šampiónka v kategórii do 23 rokov.

Kajakárom roka je Jakub Grigar, šiesty muž z európskych hier v Krakove, ktorý sa prebojoval na svoju tretiu olympiádu a v Paríži bude obhajovať striebro z OH 2020 v Tokiu. Zuzana Paňková si vyslúžila ocenenie za Výkon roka za štyri strieborné medaily z domáceho európskeho šampionátu do 23 rokov v Čunove.

Juniorom roka na divokej vode je kajakár Richard Rumanský, ktorý skončil štvrtý na MEJ a vypádloval si na rovnakom podujatí striebro v tímovej súťaži 3xK1 muži na domáckej vode v Čunove. Najlepšou športovkyňou v neolympijskej disciplíne je Katarína Kopúnová. V sezóne 2023 získala bronz na podujatí Svetového pohára v šprinte v Českých Budějoviciach v C1 ženy a 4. miesto na MS v zjazdovom šprinte.

Z trénerov získali ocenenie Peter Cibák ml., ktorý vedie Mintálovú a Miroslav Stanovský, tréner a otec Soni Stanovskej. Na vyhlásení ocenili aj rozhodcu Slávie UK Bratislava Petra Ďureca za skvelú dlhodobú prácú na slovenských i medzinárodných pretekoch.

Kajakárom roka na hladkej vode je víťaz nominačných pretekov Denis Myšák, ktorý bol aj "háčikom" K4 na MS v Duisburgu, kde sa slovenskej lodi nepodarilo vybojovať miestenky na OH 2024. Na post najlepšej kajakárky roka zasadla Bianka Sidová za 4. miesto v K2 500 m na MS do 23 rokov v talianskom Auronze a 9. miesto na európskych hrách, ktoré vypádlovala v debli spolu s Katarínou Pecsukovou.

Na snímke kanoista Peter Galéria fotiek (10) Na snímke kanoista Peter Kizek preberá ocenenie v kategórii Kanoista roka – rýchlostná kanoistika počas vyhlásenia výsledkov ankety Kanoista roka 2023 Zdroj: TASR/Dano Veselský

Kanoistom roka je Peter Kizek. Na medzinárodných pretekoch sa mu v deblkanoe s Eduardom Strýčkom podaril prienik v kategóriách do 23 rokov. Na 500-metrovej trati skončili na európskom šampionáte do 23 rokov na šiestom mieste a na MS do 23 rokov na ôsmej priečke.

Kategóriu Kanoistka roka druhý rok za sebou ovládla Laura Öriová za kvalitné výkony na svetovom a európskom šampionáte juniorov v C1. Výkonom roka na hladkej vode je 4. miesto dvojkajaka na 1000 m v zložení Peter Gelle, Ákos Gacsal na MS v Duisburgu.

Doktorík najlepším juniorom

Najlepším juniorov je Dominik Doktorík. Talentovaný kajakár z Komárna mal úspešnú sezónu, keď na juniorskom svetovom šampionáte skončil v K2 na 500 m i 1000 m na 5. mieste spolu s Ľudovítom Tóthom. Romana Švecová sa stala najlepšou športovkyňou neolympijských disciplín. Získala striebro na MSJ na 5-kilometrovej trati a na MSJ v maratóne skončila piata.

Trénerom roka sa stal Peter Likér, ktorý dlhodobo vedie v Komárne Erika Vlčeka, Adama Boteka, Marianu Petrušovú, či Réku Bugárovú. Ocenenie pre najlepšieho trénera mládeže si odniesol Mário Klieštenec. Dlhodobo pôsobí v piešťanskom klube, kde sa stará primárne o Romanu Švecovú a Hanu Gavorovú. Rozhodcom roka sa stal opäť Martin Bielik, ktorého oceňujú aj medzinárodní organizátori pretekov v rýchlostnej kanoistike.

Ocenenie za celoživotný prínos pre slovenskú kanoistiku získal Milan Oršula. Dlhoročný aktívny člen najvyšších riadiacich orgánov Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky a následne aj Slovenskej kanoistiky je tiež dlhoročný člen Športovo-technickej komisie.

Do Siene slávy slávnostne uviedli Jozefa Martikána. Tréner dvojnásobného olympijského víťaza Michala Martikána, ktorý získal na OH 1996 v Atlante vôbec prvú zlatú medailu pre Slovensko v ére samostatnosti, pôsobí dodnes aj ako kouč talentovanej mládeže v KTK Dukla Liptovský Mikuláš.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 10

Viac o téme: Matej Beňuš Erik Vlček Soňa Stanovská Eliška Mintálová Peter Likér Ákos Gacsal Zuzana Paňková Peter Kizek Richard Rumanský Romana Švecová Dominik Doktorík Peter Cibák ml.