V komornej atmosfére a bez veľkých fanfár: Česko spoznalo svojich športovcov roka

Markéta Vondroušová s víťaznou wimbledonskou trofejouMarkéta Vondroušová s víťaznou wimbledonskou trofejou Zdroj: TASR/AP/Alberto Pezzali

PRAHA - Tenistka Markéta Vondroušová prvýkrát vyhrala anketu český Športovec roku.

Tohtoročná wimbledonská víťazka získala v 65. ročníku od novinárov 1579 bodov a s prehľadom o 147 bodov porazila pár plážových volejbalistov Ondřeja Perušiča s Davidom Schweinerom. Tretie miesto rovnako ako vlani obsadil hokejista David Pastrňák, tentoraz s odstupom 181 bodov.

Medzi kolektívmi prvýkrát triumfovala hokejová reprezentácia do 20 rokov, ktorá v januári získala striebro na juniorských majstrovstvách sveta. Výsledky tradičnej ankety Klubu športových novinárov dnes boli vyhlásené v pražskom hoteli Hilton. Kvôli popoludňajšej tragickej streľbe so 14 obeťami na filozofickej fakulte v Prahe sa večer uskutočnil bez kultúrneho programu aj televízneho prenosu.

Životná sezóna ju vystrelila na vrchol

Vondroušová sa prvýkrát dostala do finálovej desiatky a premiérovú účasť medzi elitou hneď premenila na triumf. Dvadsaťštyriročná tenistka bola jednou z hlavných favoritiek od júla, kedy prvýkrát ovládla slávny Wimbledon.

Markéta Vondroušová s víťaznou Galéria fotiek (4) Markéta Vondroušová s víťaznou wimbledonskou trofejou Zdroj: TASR/AP/Alberto Pezzali

Tento rok prežila životnú sezónu, prešla aj do štvrťfinále iného grandslamového turnaja US Open a v rebríčku WTA ako aktuálne najlepšia Češka figuruje na siedmej pozícii. Zástupca tenisu ovládol anketu po štvrtýkrát v histórii a prvýkrát od roku 2014, zakaždým išlo o ocenenie za triumf vo Wimbledone. V roku 1973 zvíťazil Ján Kodeš a v rokoch 2011 a 2014 Petra Kvitová. Úspešnejšími športmi sú už len atletika, lyžovanie, gymnastika a hokej.

Vondroušová sa stala 45. víťazkou ankety, 14 športovcov triumfovalo viackrát. Rekordmanmi sú gymnastka Věra Čáslavská a oštepár Ján Železný so štyrmi prvenstvami.

Premiérové ocenenia pre páry

Aj druhí v tohtoročnom poradí, beachvolejbaloví majstri sveta Perušič so Schweinerom, sa do finálovej desiatky dostali prvýkrát. Dvojica sa podľa pravidiel ankety radí do jednotlivcov. V tomto ročníku sa medzi elitou premiérovo umiestnili hneď dva páry, tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková skončili deviate. Nadvládu tenisu potvrdila piatym miestom Karolína Muchová, finalistka French Open a semifinalistka US Open.

Barbora Krejčíková a Katarína Galéria fotiek (4) Barbora Krejčíková a Katarína Siniaková triumfovali vo štvorhre na Australian Open 2023 Zdroj: SITA/AP/Aaron Favila

Minuloročné tretie miesto zopakoval hokejový útočník Bostonu Pastrňák, ktorý tento rok prvýkrát prekonal v NHL hranicu 100 bodov v sezóne. Víťaz z roku 2020 bol jediným z elitnej desiatky, ktorý už anketu v minulosti vyhral. Zároveň spolu s oštepárom Jakubom Vadlejchom a párom Krejčíková - Siniaková zopakovali minuloročnú finálovú účasť. Inak sa desiatka oproti minulému roku zmenila hneď na siedmich miestach.

Nebodovala obhajkyňa prvenstva snowboardistka a lyžiarka Ester Ledecká, ktorá nepretekala kvôli zraneniu. Prvýkrát v histórii má medzi najlepšími zastúpenie aj lukostreľba, víťazstvom na majstrovstvách sveta sa o to zaslúžila Marie Horáčková. Aj keď získala piaty najvyšší počet prvých priečok, väčšina novinárov ju zaradila na nižšie pozície a preto finálovú desiatku uzatvára.

Víťazná Vondroušová figurovala na 89 hlasovacích lístkoch na prvom mieste, podľa 32 žurnalistov boli najlepší Perušič so Schweinerom.

Kolektív roka sú hokejisti do 20 rokov

Medzi kolektívmi prvýkrát zvíťazila hokejová reprezentácia do 20 rokov. Juniorský výber v januári prekvapil ziskom striebra na MS a po dlhých 18 rokoch vybojoval medailu. Doterajším maximom dvadsiatky v ankete bolo druhé miesto z roku 2000. Mladíci tento rok zvíťazili o 74 bodov pred atletickou zmiešanou štafetou, tretie skončili hokejistky.

Hokejisti Česka po prehre Galéria fotiek (4) Českí hokejisti do 20 rokov po zisku striebra na svetovom šampionáte Zdroj: SITA/AP/Darren Calabrese/The Canadian Press

V tradičnej ankete Klubu športových novinárov, ktorý tento rok oslávil 100 rokov od založenia, hlasujú členovia dvojkolovo. Najprv rozhodnú o desiatich finalistoch a troch najlepších kolektívoch, z ktorých potom zvolia víťaza. Tento rok celkom hlasovalo 233 žurnalistov.

Juniorskú kategóriu ovládla vodná slalomárka Barbora Galušková, športovou legendou bol vyhlásený prvý československý olympijský víťaz Bedřich Šupčík. Bývalý gymnasta v dnes už neexistujúcej disciplíne šplhu na lane bez prírazu získal v roku 1924 zlato na hrách v Paríži.

Cenu za oddanosť športu prevzala Lenka Matoušková, držiteľka olympijského rekordu nepočujúcich v hode diskom.

Viac o téme: David Pastrňák Markéta Vondroušová Ondřej Perušič David Schweiner