Po Vianociach ako nabitý bleskami: Fínska hviezda NHL kraľuje naozaj nevídaným spôsobom

Fínska hviezda Sebastian AhoFínska hviezda Sebastian Aho Zdroj: SITA/AP/George Walker IV

RALEIGH - K triumfu Caroliny nad Montrealom (5:3) v hokejovej NHL prispel v noci na piatok štyrmi asistenciami Fín Sebastian Aho. Stal sa tak prvým hráčom v histórii organizácii Hurricanes a Hartford Whalers, ktorý mal štvorbodový zápis dva dni za sebou.

Aho je zároveň prvý hráč s takouto bilanciou v profilige od novembra 1999, keď sa to podarilo Jeremymu Roenickovi z Phoenixu Coyotes. "Svoje štatistiky ani nesledujem, ale dnes som sa cítil dobre," povedal Aho po stretnutí pre oficiálnu webstránku NHL.

Líder Západnej konferencie Vancouver prehral doma s Philadelphiou 1:4 a bodovo sa na neho dotiahli hráči Vegas. Hostia skórovali trikrát v prostrednom dejstve a ukončili bodovanú sériu súpera na čísle deväť. Duel bol 732. víťazný pre trénera "letcov" Johna Tortorellu, ktorý sa tak posunul v tejto štatistike medzi desať najlepších koučov vôbec. Predstihol Alaina Vigneaulta, ktorý v minulosti viedol Montreal, Vancouver, New York Rangers i Philadelphiu.

Na ľade Seattlu ho čaká 1500. zápas v kariére a stane sa ôsmym trénerom v histórii s týmto míľnikom. Na ľade San Jose otvoril skóre za hostí Jegor Zamula až v 36. minúte počas presilovky. Jeho tím mal pred stretnutím bilanciu využitých hier v početnej výhode 1:23 v priebehu deviatich zápasov.

Golden Knights zdolali Los Angeles 3:2 a ukončili sériu štyroch prehier. Domáci brankár Logan Thompson prispel k triumfu 32 zákrokmi, ktoré znamenali 94,1-percentnú úspešnosť. Víťazný gól na 3:1 vsietil v 35. minúte William Karlsson, na druhej strane sa kapitán Anže Kopitar prezentoval gólom a asistenciou. Do individuálnych štatistík sa zapísal Mark Stone, ktorý asistoval pri úvodnom góle Jacka Eichela v ôsmej minúte a predĺžil tak sériu zápasov s bodovým zápasom na šesť.

Viac o téme: Philadelphia Flyers John Tortorella Carolina Hurricanes Sebastian Aho