VIDEO Božský Odermatt naplno rozbalil veľkú šou: Super-G v Bormiu vyhral až smiešne hladko

Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt (uprostred) sa raduje na pódiu z víťazstva v super-G Svetového pohára v alpskom lyžovaní v talianskom Bormiu 29. decembra 2023. Na druhom mieste skončil Rakúšan Raphael Haaser (vľavo) a tretí sa umiestnil Nór Aleksander AŠvajčiarsky lyžiar Marco Odermatt (uprostred) sa raduje na pódiu z víťazstva v super-G Svetového pohára v alpskom lyžovaní v talianskom Bormiu 29. decembra 2023. Na druhom mieste skončil Rakúšan Raphael Haaser (vľavo) a tretí sa umiestnil Nór Aleksander A Zdroj: TASR/AP/Alessandro Trovati

BORMIO - Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt vyhral takmer o sekundu superobrovský slalom v Bormiu a upevnil si vedenie v priebežnom poradí Svetového pohára, kam ho vynieslo druhé miesto zo štvrtkového zjazdu.

Druhý skončil Rakúšan Raphael Haaser, ktorý doteraz jediné umiestnenie na stupňoch víťazov v SP vybojoval v tej istej disciplíne na deň presne pred dvoma rokmi rovnako v Bormiu. Aj predvlani došiel v tomto talianskom stredisku druhý. Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.

Pre Taliana Christofa Innerhofera musel po páde priletieť na zjazdovku Stelvio vrtuľník. Tridsaťdeväťročný lyžiar mal krv na tvári, podľa agentúry DPA si pravdepodobne poranil aj koleno.

Tretie miesto obsadil Nór Aleksander Aamodt Kilde, víťaz predchádzajúceho super-G vo Val Gardene Vincent Kriechmayr z Rakúska naňho stratil 14 stotín sekundy a bol štvrtý. Nečakaný víťaz štvrtkového zjazdu Francúz Cyprien Sarrazin jazdu nedokončil.

Odermatt si pripísal 28. prvenstvo v SP a štvrté v sezóne po troch vyhraných obrovských slalomoch. V super-G sa dostal na pódium jedenástykrát za sebou. Na čele SP má náskok 172 bodov pred Rakúšanom Marcom Schwarzom, ktorý po páde vo štvrtkovom zjazde musel na operácii kolena a sezóna sa pre neho skončila.

"Bolo to ďalšie perfektné super-G, vyšlo mi od začiatku až do konca. Postrážil som si to na dôležitých miestach a darilo sa mi plynule nadväzovať oblúky," povedal Odermatt v televíznom rozhovore.

Piatkovú trať v Bormiu nezvládli trinásti pretekári vrátane domáceho Dominika Parisa. Špecialista na rýchlostné disciplíny a držiteľ malého glóbusu v super-G zo sezóny 2018/19 vypadol v úvode pretekov. Prerušenie pretekov priniesol pád jeho krajana Christofa Innerhofera.

Sezónu superobrovského slalomu malo pôvodne odštartovať podujatie v americkom Beaver Creeku. To zrušili v úvode decembra pre nepriaznivé poveternostné podmienky. V Bormiu bol vo štvrtok na programe zjazd, ktorý vyhral francúzsky pretekár Cyprien Sarrazin.

Výsledky piatkového super-G SP v Bormiu: 1. Marco Odermatt (Švaj.) 1:27,72 min, 2. Raphael Haaser (Rak.) +0,98 s, 3. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) +1,31, 4. Vincent Kriechmayr (Rak.) +1,45, 5. Justin Murisier (Švaj.) +1,76, 6. Nils Allegre (Fr.), 7. Stefan Babinsky (Rak.) +1,81, 8. Loic Meillard (Švaj.) +1,82, 9. Alexis Pinturault (Fr.) +1,83, 10. Gino Caviezel (Švaj.) +1,92

Celkové poradie SP (po 10 z 41 pretekov): 1. Odermatt 636 b, 2. Marco Schwarz (Rak.) 464, 3. Kilde 240, 4. Kriechmayr 227, 5. Cyprien Sarrazin (Fr.) 200, 6. Filip Zubčič (Chor.) 198

Poradie super-G (2 zo 7): 1. Odermatt 160 b, 2. Kriechmayr 150, 3. Haaser 94; 4. Daniel Hemetsberger (Rak.) 87, 5. Kilde 60, 6. James Crawford (Kan.) 55

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7

Viac o téme: Christof Innerhofer Cyprien Sarrazin Super-G Marco Odermatt Raphael Haaser Aleksader Aamodt Kilde
  • Zdroj: ČTK, TASR