VIDEO Senzačné Pardubice a šok pre Kanadu! Slováci režírovali obrat, aký sa len tak nevidí

Hokejisti Pardubíc postúpili do finále Spenglerovho poháraHokejisti Pardubíc postúpili do finále Spenglerovho pohára Zdroj: SITA/AP/Melanie Duchene/Keystone

DAVOS - Hokejisti Pardubíc porazili v semifinále Spenglerovho pohára Kanadu 4:3, hoci ešte na začiatku 57. minúty prehrávali 1:3.

Obrat zahájil svojím druhým gólom v zápase Lukáš Radil a po vyrovnaní Martina Kauta rozhodol 39 sekúnd pred koncom slovenský útočník Matej Paulovič. Bodoval aj obranca Peter Čerešňák.

V nedeľu na poludnie sa Dynamo stretne o triumf s organizujúcim Davosom, ktorý zdolal švédsku Frölundu 4:3 v predĺžení. Vlani bola vo finále aj pražská Sparta, ktorá podľahla Ambri-Piotte 2:3 po samostatných nájazdoch.

Pardubickí mali prvú väčšiu šancu, Hyka však v siedmej minúte strážcu kanadskej brány Della neprekonal. Vzápätí však fauloval Sedlák a Dynamo sa muselo brániť v oslabení. Gólman Klouček v ňom mal šťastie, keď Joly zakončil len do bočnej siete. V polovici tretiny nevyužil dobrú možnosť Košťálek, na druhej strane dopadol rovnako tečujúci Grant.

Nástup do druhej časti vyšiel skvele Kanaďanom, ktorí šli hneď v úvodných sekundách do vedenia. Východočesi zabudli na Hazena, ktorý strelou bez prípravy prestrelil Kloučka. V 25. minúte ale bolo vyrovnané, keď sa do puku parádne oprel Radil a vymietol vzdialenejší horný vinkel Dellovej bránky. Pred polovicou zápasu si zahrali prvú presilovku Pardubickí, v oslabení ušiel Ang, ale Klouček zachránil vyrovnaný stav.

Dobrú šancu nevyužil Sedlák. V 38. minúte síce Pardubickí slávili vedúci gól, lenže po zásahu kanadskej striedačky, ktorá siahla k trénerskej výzve, prišla Bučkova rana navnivoč - rozhodcovia gól odvolali kvôli Mandátovmu kontaktu s Dellom v jeho bránkovisku. Do vedenia tak šli necelé dve sekundy pred druhou prestávkou Kanaďania zásluhou Grantovej dorážky pri Zohornovom treste.

Fanúšikovia Pardubíc počas semifinále Galéria fotiek (17) Zdroj: SITA/AP/Melanie Duchene/Keystone

A Kanaďania sa radovali aj skraja tretieho dejstva. V presilovke najprv prepásol veľkú šancu Zohorna, načo prešiel do brejku ešte vo vlastnom oslabení Grant, šikovným zakončením po ľade medzi betónmi prekonal Kloučka a slávil svoj druhý dnešný gól. Joorisov zásah zo 49. minúty platiť kvôli hre vysokou hokejkou nemohol, aj tak sa ale dlho zdalo, že Pardubickí na zvrat nedosiahnu.

Neskutočný záver

V 55. minúte im ale pomohol vyhodením puku do hľadiska Smith. Presilovku čoskoro umocnili hrou bez gólmana a aj Radil skóroval druhýkrát počas dnešného večera. Na konci 58. minúty to Dynamo skúsilo znova bez Kloučka a aj v tomto prípade priniesol risk ovocia, keď na 3:3 vyrovnal v čase 58:37 Kaut.

Ani to ešte nebolo zo strany Dynama všetko. O 44 sekúnd neskôr totiž dokonal fantastický obrat Paulovič. Za tri minúty a 17 sekúnd bolo po troch góloch Pardubíc všetko inak, zaskočená Kanada už na vyrovnanie nedosiahla.

Jordie Benn a Patrik Galéria fotiek (17) Zdroj: SITA/AP/Melanie Duchene/Keystone

Davos je vo finále po 11 rokoch a rozhodol o tom po 51 sekundách nastavenia Henrik Haapala. Domácich dostal v 5. minúte do vedenia Joakim Nordström, ale v čase 14:55 vyrovnal z dorážky Erik Borg a po 123 sekundách druhej časti otočil stav Carl Klingberg.

Za minútu a pol vrátil Davos do hry ďalší Švéd Dennis Rasmussen a v 36. minúte poslal domácich do vedenia Enzo Corvi. Sedem minút pred koncom základnej hracej doby si vynútil nastavenie Malte Strömwall. Haapala zápas rozuzlil po samostatnej akcii strelou z ľavého kruhu.​

Semifinále Spenglerovho pohára:

Dynamo Pardubice - Kanada 4:3 (0:0, 1:2, 3:1)
Góly: 25. a 57. Radil (na druhý ČEREŠŇÁK), 59. Kaut, 60. PAULOVIČ

HC Davos - Frölunda 4:3 po predĺžení (1:1, 2:1, 0:1 - 1:0)
Góly: 5. Nordström, 24. Rasmussen, 36. Corvi, 61. Haapala – 15. Borg, 23. Klingberg, 53. Strömwall