VIDEO Je to čierne na bielom: Slovenskí hokejisti spoznali súpera vo štvrťfinále MS!

Matthew Poitras strieľa na bránuMatthew Poitras strieľa na bránu Zdroj: SITA/AP/Christinne Muschi/The Canadian Press

GÖTEBORG - Slovenskí hokejisti sa vo štvrťfinále MS hráčov do 20 rokov stretnú s Fínskom. Rozhodli o tom záverečné zápasy v základnej A-skupine, v ktorých Fínsko zvíťazilo nad Švédskom 5:4 po nájazdoch a Kanaďania zdolali Nemecko 6:3.

Slováci nastúpia proti Suomi v utorok v hale Frölundaborg o 12.00 h, potvrdil direktoriát turnaja.

V utorok sú na programe všetky štvrťfinálové súboje. Američania sa ako víťazi B-skupiny stretnú so štvrtým tímom z "áčka" Lotyšskom o 17.00 h, duel Česka s Kanadou je v aréne Scandinavium na programe od 14.30 h. Víťazi A-skupiny Švédi zabojujú o postup do semifinále proti Švajčiarsku (19.30 h). Nórsko a Nemecko sa medzi najlepšiu osmičku neprebojovali a vo štvrtok o 11.00 h ich čaká zápas o udržanie sa medzi elitou.

O dvojiciach pre semifinále rozhodne nasadenie tímov po základných skupinách. Najvyššie nasadený postupujúci tím zo štvrťfinále sa stretne so štvrtým nasadeným, druhý nasadený s tretím. Finále MS je na programe v piatok 5. januára o 19.30.

Kanada zdolala Nemecko a potvrdila druhú priečku

Hokejisti Kanady potvrdili v záverečnom dueli základnej A-skupiny juniorských MS v Göteborgu úlohu favorita víťazstvom nad Nemeckom 6:3 a v tabuľke obsadili druhú priečku. Obhajcovia titulu sa tak vo štvrťfinále stretnú v utorok s Českom. Nemcov čaká boj o záchranu proti Nórsku.

Švédi utrpeli v nedeľu na domácom šampionáte prvú prehru, keď v severskom derby podľahli Fínsku 4:5 po predĺžení a nájazdoch. Prvenstvo v základnej A-skupine však mali isté už pred zápasom. Vo štvrťfinále sa stretnú so Švajčiarskom, ktoré po prehre s Českom 2:4 obsadilo v B-skupine štvrté miesto. Fíni sa ako tretí tím "áčka" stretnú vo štvrťfinále so Slovenskom.

Švédi inkasovali v severskom derby s Fínskom vôbec prvé góly na šampionáte, keď po prvej tretine prehrávali 0:2. Štyrmi zásahmi v prostrednej časti hry však skóre otočili, no Jani Nyman pri hre bez brankára vyrovnal v predposlednej minúte na 4:4 a ten istý hráč rozhodol aj nájazdy. Švédi ovládli skupinu so ziskom 10 bodov. Fíni si pripísali dve víťazstvá a nazbierali päť bodov.

Česi zvládli priamy súboj o tretiu priečku v "béčku". V závere druhej tretiny stretnutia so Švajčiarskom síce stratili dvojgólový náskok, ale Jiří Kulich a Tomáš Hamara v tretej perióde rozhodli o ich víťazstve. Ich súperom vo vyraďovačke bude Kanada, ktorej Nemci dlho vzdorovali a ešte v 48. minúte bol stav nerozhodný 3:3.

Potom však zámorský tím trikrát gólovo udrel a nedopustil senzáciu. Nemci potrebovali získať aspoň bod, aby sa vyhli boju o udržanie sa a v prípade triumfu za tri body mohli dokonca poskočiť na druhé miesto tabuľky pred Kanadu a Fínsko, v prípade zisku dvoch bodov na tretiu pozíciu.

Kanada - Nemecko 6:3 (2:1, 0:1, 4:1)
Góly: 7. Celebrini (T. Nelson, Bonk), 15. Yager (Danielson, Minten), 42. Beck (Rehkopf), 49. Dumais (Poitras, Rehkopf), 57. Celebrini (Yager, Bonk), 58. Cowan (Allard, Mateychuk) - 3. Lutz (Sinn), 22. Kechter (J. Weber, Lutz), 48. Sumpf (Rollinger, J. Weber).

Rozhodcovia: Kova (Fin), Žák (SR) - Gustafson (USA), Thomann (Fin). Vylúčenia: 4:5, navíc Geekie (Kan.) 5 min. a do konca zápasu. Využitie: 2:3. Diváci: 7327.