VIDEO Djokoviča trápilo zranenie i český mladík: O víťazovi sa rozhodlo až v treťom sete

Srbský tenista Novak DjokovičSrbský tenista Novak Djokovič Zdroj: SITA/AP/Trevor Collens

PERTH - Českí tenisti nepostúpili do štvrťfinále United Cupu. V záverečnom zápase v Perthe prehrali so Srbskom 1:2 a skončili v trojčlennej skupine E na poslednom mieste.

Rozhodla o tom porážka Jiřího Lehečku so svetovou jednotkou Novakom Djokovičom 1:6, 7:6, 1:6, po ktorej Srbi vyrovnali zápas v skupine E v Perthe na 1:1. Lehečka nenadviazal na úspech Markéty Vondroušovej, ktorá porazila Olgu Danilovičovú 6:1, 3:6, 6:3.

Výber kapitána Davida Škocha si skomplikoval pozíciu sobotňajšou porážkou s Čínou 0:3. Pre zachovanie teoretickej nádeje musel dnes zvíťaziť bez straty zápasu. To sa ale nepodarilo.

Dvadsaťdvaročný Lehečka nastúpil proti víťazovi 24 grandslamových titulov Djokovičovi prvýkrát. V prvom sete držal krok len v úvode, od stavu 1:1 prehral päť gamov.

V druhom dejstve ale Lehečka hru vyrovnal. Zmazal manko 1:3 a štyrmi hrami za sebou vývoj otočil. Djokovič si ešte vynútil tie-break, v ňom ale mladoboleslavský rodák zvíťazil 7:3.

Problémové zápästie

Djokovič si vyžiadal pauzu na ošetrenie a v rozhodujúcom treťom sete znova dominoval. Dvakrát vzal Lehečkovi servis, získal náskok 5:0 a duel zakončil prvým mečbalom.

"Nakoniec sa mi to podarilo uhrať," povedal na kurte Djokovič, ktorého limitovalo boľavé zápästie. "Nie je to prvýkrát ani naposledy. Tieto veci sa stávajú. Musíte to jednoducho zvládnuť a vyriešiť. Uvidíme, čo bude ďalej," povedal Djokovič.

Wimbledonská víťazka Vondroušová zvládla proti 121. hráčke sveta Danilovičovej rolu favoritky. V prvom sete prelomila dvakrát súperkin servis a ujala sa po 35 minútach hry vedenia.

Dvadsaťdvaročná Srbka sa potom zlepšila a druhé dejstvo získala vďaka dvom brejkom. Na začiatku tretieho setu viedla po ďalšom prelomenom servise Vondroušovej 1:0. Sokolovská rodáčka však piatimi hrami za sebou definitívne zlomila odpor súperky a po viac ako dvoch hodinách zužitkovala druhý mečbal.

V záverečnej zmiešanej štvorhre nestačili Petr Nouza s Miriam Kolodziejovou na Hamada Medjedoviča a Danilovičovú pomerom 6:4, 6:7, 8:10.

United Cup zmiešaných tímov sa hrá druhý rok. Popri podiele z dotácie vo výške 10 miliónov amerických dolárov bojujú hráči a hráčky aj o body do rebríčkov ATP a WTA. Titul obhajujú Američania.

V B-skupine zvíťazilo Čile nad Gréckom 2:1. Postúpiť môžu ešte obe družstvá a tiež Kanada, ktorú čaká záverečný duel v skupine v stredu proti Grécku. V F-skupine Chorváti zdolali Holanďanov 2:1 a z tohto výsledku mali najväčšiu radosť Nóri, pretože im zabezpečil triumf v skupine.

Chorváti ešte majú šancu postúpiť ako najlepší tím z druhého miesta v skupinách, ktoré sa hrajú v Sydney. Z Perthu sa do ďalších bojov z druhej priečky dostali ďalej Číňania.

United Cup

B-skupina (Sydney):

Grécko - Čile 1:2
Maria Sakkariová - Daniela Seguelová 6:0, 6:1
Stefanos Sakellaridis - Nicolas Jarry 3:6, 6:3, 5:7
Sakkariová, Stefanos Tsitsipas - Seguelová, Tomas Barrios Vera 7:6 (5), 3:6, 6:10

Jiří Lehečka - Novak Djokovič 1:6, 7:6 (3), 1:6
Miriam Kolodziejová, Petr Nouza - Danilovičová, Hamad Medjedovič 6:4, 6:7 (2), 8:10