Atraktívny priebeh super-G a rošády v celkovom poradí: Vlhovú predstihla dlhoročná rivalka

Cornelia Hütterová sa usmieva v cieli super-GCornelia Hütterová sa usmieva v cieli super-G Zdroj: SITA/AP/Giovanni Auletta

ALTENMARKT - Rakúska lyžiarka Cornelia Hütterová triumfovala v piatkovom super-G v Altemarkt-Zauchensee a slávila prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne Svetového pohára.

V domácom stredisku vyhrala s náskokom deviatich stotín pred Nórkou Kajsou Vickhoffovou Lieovou a poskočila na prvé miesto v hodnotení superobrovského slalomu. Na treťom mieste skončila Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová (+0,21). Preteky boli náhradou za zrušený super-G v St. Antone.

Hütterová sa najlepšie vyrovnala s náročnou traťou, ktorej väčšina bola v tieni. Domáca pretekárka držala zjazdový postoj a dobre sa vyrovnala aj so zákrutou "panoráma". Rýchlosť nestratila ani na úseku "Tischboden" a v cieli mala viac ako polsekundový náskok k dobru na dovtedajšiu líderku a jej krajanku Mirjam Puchnerovú.

Goggiová nedokončila

Napokon sa medzi ne vkliesnili ešte dve Talianky Federica Brignoneová s Martou Bassinovou, ďalšia Rakúšanka Ariane Rädlerová, Gutová-Behramiová a Vickhoffová Lieová. Práve Nórka bola najbližšie k prekonaniu Hütterovej. Zákrutu "panoráma" prešla iným spôsobom ako ostatné pretekárky a získala v tomto úseku 47 stotín, no v závere náskok stratila a zaradila sa na druhú priečku, zopakovala umiestnenie z Val d'Isere.

Lara Gutová-Behramiová v cieli Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA/AP/Giovanni Auletta

Doterajšia líderka disciplíny Sofia Goggiová stratila kontakt s podkladom po treťom medzičase a spadla. Síce sa postavila opäť na lyže a prišla do cieľa, no už bez meraného výsledku. Prvýkrát v sezóne tak v super-G chýbala na pódiu. Jej zaváhanie nevyužila Brignoneová, ktorá neudržala rýchlosť na úseku "Tischboden" a do cieľa prišla štvrtá. Preteky poznačil pád Nadine Festovej, ktorá štartovala s číslom 25 a napokon musela pre ňu priletieť helikoptéra.

Hütterová dosiahla piate prvenstvo v kariére v SP, štvrté v superobrovskom slalome. Bol to deviaty super-G na trati v stredisku Altemarkt-Zauchensee a z triumfu sa tešila deviata zjazdárka. Naposledy uspela domáca pretekárka v roku 2004, keď vyhrala Alexandra Meissnitzerová.

"V každej jazde nájdem niečo, čo sa dá zlepšiť, ale myslím si, že to bolo takmer dokonalé. Je pekné vidieť v cieli zelené čísla. Teším sa o to viac, že sa mi to podarilo doma v Rakúsku," uviedla víťazka podľa agentúry AFP.

Vlhová klesla v celkovom poradí

Američanka Mikaela Shiffrinová vynecháva preteky v Rakúsku, pretože sa ešte stále nezotavila z chrípky. Líderka celkového poradia a päťnásobná celková víťazka Svetového pohára vedie priebežné poradie so 182-bodovým náskokom pred Brignoneovou.

Na tretie miesto klesla Petra Vlhová. Slovenka už dávnejšie avizovala, že preteky v rakúskom stredisku vynechá. Rovnako ako Shiffrinová sa plánuje predstaviť najbližší utorok 16. januára v slalome vo Flachau.

V sobotu je na programe v rakúskom stredisku zjazd. O deň neskôr program uzavrie druhý super-G.

Výsledky super-G SP žien v Altemarkt-Zauchensee: 1. Cornelia Hütterová (Rak.) 1:13,17 min., 2. Kajsa Vickhoffová Lieová (Nór.) +0,09 s, 3. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +0,21, 4. Federica Brignoneová +0,32, 5. Marta Bassinová (obe Tal.) +0,45, 6. Ariane Rädlerová +0,49, 7. Mirjam Puchnerová +0,56, 8. Stephanie Venierová (všetky Rak.) +0,57, 9. Joana Hählenová +0,76, 10. Jasmine Fluryová (obe Švaj.) +0,96

Celkové poradie SP (po 17 zo 43 súťaží): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 929 b., 2. Brignoneová 747, 3. Petra VLHOVÁ (SR) 722, 4. Gutová-Behramiová 609, 5. Sara Hectorová (Švéd.) 458, 6. Sofia Goggiová (Tal.) 450

Poradie v super-G (3 z 11): 1. Hütterová 230, 2. Brignoneová 195, 3. Lieová 173, 4. Goggiová 160, 5. Gutová-Behramiová 120, 6. Hählenová 89

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 18

Viac o téme: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová ALTENMARKT-ZAUCHENSEE Cornelia Hütterová Federica Brignoneová Sofia Goggiová Lara Gutová-Behramiová Super-G Kajsa Vickhoff Lieová