VIDEO Ženský pavúk prináša naozaj všetko: 16-ročný supertalent znemožnil favoritku turnaja

Šťastná ruská tenistka Mirra Andrejevovኝastná ruská tenistka Mirra Andrejevová Zdroj: SITA/AP/Asanka Brendon Ratnayake

MELBOURNE - Tuniská tenistka Ons Jabeurová vypadla na grandslamovom Australian Open už v 2. kole. Wozniacka, melbournska šampiónka z roku 2018, prehrala s ďalšou ruskou hráčkou Mariou Timofejevovou 6:1, 4:6, 1:6.

Svetová šestka a minuloročná finalistka Wimbledonu prehrala v Melbourne so šestnásťročnou Ruskou Mirrou Andrejevovou 0:6, 2:6. Pokračuje, naopak, víťazka US Open Cori Gauffová, ktorá porazila krajanku Caroline Dolehideovú 7:6, 6:2.

Dvadsaťdeväťročná Jabeurová dohrala v 2. kole v Melbourne druhýkrát za sebou, vlani podľahla v rovnakej fáze Markéte Vondroušovej. Pod zatiahnutou strechou Arény Roda Lavera zahrala len deväť víťazných lôpt a urobila 24 nevynútených chýb. Minuloročná finalistka juniorského Australian Open Andrejevová sa pri svojom debute v hlavnej súťaži dostala už do 3. kola, v ktorom narazí na Francúzku Diane Parryovú.

"Pred zápasom som bola naozaj nervózna, pretože ma Uns a jej spôsob hry vždy inšpiroval," povedala na kurte Andrejevová. "Než som začala hrať na okruhu WTA, vždy som jej zápasy sledovala a brala si z nich príklad. Teraz som mala šancu proti nej hrať," doplnila.

Turnajová štvorka a čerstvá víťazka turnaja v Aucklande Gauffová vyhrala aj siedmy zápas v sezóne. Proti krajanke Dolehideovej síce premárnila v prvom sete vedenie 4:1 a za stavu 5:6 doháňala manko brejku, vďaka zvládnutému tajbrejku v pomere 7:2 sa ale nakoniec ujala vedenia.

V druhom sete už bola Gauffová na servise stopercentná a po dvoch brejkoch využila v závere štvrtý mečbal. V treťom kole vyzve ďalšiu Američanku Alyciu Parksovú, ktorá zdolala premožiteľku Sáry Bejlek z úvodného kola Kanaďanku Leylah Fernandezovú.

Barbora Krejčíková ide ďalej s prehľadom

Češka Barbora Krejčíková porazila Tamaru Korpatschovú z Nemecka dvakrát 6:2 a postúpila do 3. kola. Turnajová deviatka zvíťazila na tvrdých kurtoch v Melbourne za hodinu a 23 minút. V budúcom kole narazí na domácu Austrálčanku Storm Hunterovú.

Program štvrtého hracieho dňa skomplikoval v Melbourne dážď. Duel Krejčíkovej s Korpatschovou sa začal s viac ako trojhodinovým oneskorením. Dvadsaťosemročná Krejčíková kontrolovala zápas proti 80. hráčke sveta. V počte víťazných lôpt predčila súperku 30:8, zaznamenala aj osem es. Tenistka z Ivančíc postúpila do 3. kola Australian Open tretíkrát za sebou, jej maximom je štvrťfinále z roku 2022.

Krejčíková nestratila v zápase ani raz servis, v každom sete, naopak, súperku dvakrát brejkla. V prvom sete získala čoskoro vedenie 5:1 a následne využila druhý setbal. Druhé dejstvo začala prelomeným podaním súperky, vo štvrtej hre odvrátila jediné dva brejkbaly a v závere využila prvý mečbal.

Česká tenistka Barbora Krejčíková Galéria fotiek (65) Barbora Krejčíková Zdroj: SITA/AP/Louise Delmotte

Suverénna Sabalenková

Bieloruská tenistka Aryna Sabalenková postúpila suverénnym spôsobom, druhá nasadená obhajkyňa titulu zvíťazila v 2. kole nad Češkou Brendou Fruhvirtovou 6:3, 6:2.

Jej ďalšou súperkou bude Ukrajinka Lesia Curenková (28.), ktorá zdolala Španielku so slovenskými koreňmi Rebeku Masárovú 6:3, 6:4. "Som šťastná, že som to zvládla v dvoch setoch. Brenda má iba 16 rokov, no je veľmi talentovaná a ukázala svoj potenciál. Pri grandslamovom debute v ženskom singli si počínala naozaj dobre," uviedla Sabalenková v pozápasovom rozhovore.

Šestnásťročná Brenda Fruhvirtová bola najmladšou hráčkou od Nicole Vaidišovej v roku 2005, ktorá čelila na Australian Open buď svetovej jednotke, alebo dvojke. Pri debute na hlavnom kurte Roda Lavera držala v úvode so Sabalenkovou krok. Hoci prehrala podanie ako prvá, čoskoro vyrovnala na 2:2. Favoritka rozhodla o zisku úvodného setu až v ôsmej hre, keď získala kľúčový brejk a set dopodávala po 39 minútach.

V druhom sete už Sabalenková nepovolila drámu. Po dvoch brejkoch sa ujala vedenia 4:0 a po 67 minútach zakončila duel čistou hrou. V pomere víťazných lôpt dominovala 30:7. Do 3. kola grandslamu sa dostala dvanásty raz za sebou.

Už druhé kolo sa stalo konečnou stanicou pre ôsmu nasadenú Grékyňu Mariu Sakkariovú, ktorá podľahla Ruske Jeline Avanesjanovej dvakrát 4:6.