Severania potvrdili svoju dominanciu, jediný Slovák v štartovom poli obsadil posledné miesto

Erik Valnes a Ansgar Evensen v závere šprintu klasicky v OberhofeErik Valnes a Ansgar Evensen v závere šprintu klasicky v Oberhofe Zdroj: SITA/AP/Martin Schutt/dpa

OBERHOF - Nórsky bežec na lyžiach Erik Valnes a Švédka Linn Svahnová triumfovali v piatkovom šprinte klasicky na podujatí Svetového pohára v nemeckom Oberhofe a upevnili si vedúce postavenie v poradí disciplíny.

Valnes vyhral s náskokom 0,40 sekundy pred Ansgarom Evensenom, čisto nórske pódium doplnil Even Northug (+3,31 s).

V kvalifikácii bol na 1,3 km dlhej trati najrýchlejší líder celkovej klasifikácie SP Harald Östberg Amundsen. Do finále sa prebojoval s dávkou šťastia ako lucky loser a napokon v ňom obsadil štvrtú priečku. Ďalší nórsky reprezentant a papierový favorit pretekov Johannes Hösflot Kläbo vypadol už v semifinále.

Jediný Slovák v štartovom poli Andrej Renda obsadil posledné 73. miesto. V kvalifikácii zaostal o 26,2 sekundy za Amundsenom a nedostal sa medzi tridsiatku najlepších, ktorí súperili vo vyraďovacej časti.

Ženskú súťaž ovládli Švédky. Svahnová triumfovala v dramatických pretekoch pred Fridou Karlssonovou (+0,33 s) a Jonnou Sundlingovou (+2,06). Líderka celkového poradia seriálu Američanka Jessie Digginsová obsadila v prvej semifinálovej rozjazde nepostupovú piatu priečku, celkovo ju klasifikovali až na 9. mieste.

Pred Svahnovou má však naďalej obrovský 268-bodový náskok, u mužov stráca Valnes na Amundsena 287 bodov.

SP v Oberhofe - šprint klasicky:

muži: 1. Erik Valnes 2:42,75 min., 2. Ansgar Evensen +0,40 s, 3. Even Northug +3,31, 4. Harald Östberg Amundsen (všetci Nór.) +4,88, 5. Valerio Grond (Švajč.) +6,74, 6. Ben Ogden (USA) +8,22, 7. 7. Johannes Hösflot Kläbo (Nór.), 8. Lucas Chanavat (Fr.), 9. Marcus Grate (Švéd.), 10. Richard Jouve (Fr.)

celkové poradie SP (18 z 34): 1. Amundsen 1402 b., 2. Valnes 1115, 3. Pal Golberg (Nór.) 957, 4. Kläbo 818, 5. Hugo Lapalus (Fr.) 751, 6. Calle Halfvarsson (Švéd.) 720
poradie v šprinte (6 z 13): 1. Valnes 474, 2. Kläbo 412, 3. Chavanat 394

ženy: 1. Linn Svahnová 3:04,05 min, 2. Frida Karlssonová +0,33 s, 3. Jonna Sundlingová (všetky Švéd.) +2,06, 4. Kristine Stavaas Skistadová (Nór.) +3,91, 5. Laura Gimmlerová (Nem.) +4,34, 6. Emma Ribomová +14,19, 7. Maja Dahlqvistová (obe Švéd.), 8. Tereza Beranová (ČR), 9. Jessica Digginsová (USA), 10. Jasmi Joensuuová (Fín.)

celkové poradie SP (18 z 34): 1. Digginsová 1474 b., 2. Svahnová 1206, 3. Rosie Brennanová (USA) 1119, 4. Ribomová 1102, 5. Karlssonová 1061, 6. Victoria Carlová (Nem.) 1050
poradie v šprinte (6 z 13): 1. Svahnová 529, 2. Skistadová 472, 3. Ribomová 455