Nechutné a neprijateľné! Šéf FIFA žiada najprísnejšie tresty, v hre aj doživotný zákaz vstupu

Prerušený súboj Udinese s AC Miláno po rasistických urážkach na adresu brankára Mikea MaignanaPrerušený súboj Udinese s AC Miláno po rasistických urážkach na adresu brankára Mikea Maignana Zdroj: SITA/AP/Andrea Bressanutti/Lapresse

ZURYCH - Prezident FIFA Gianni Infantino odsúdil správanie fanúšikov Udinese, ktorí pri sobotňajšom stretnutí talianskej ligy rasisticky urážali brankára Mikea Maignana z AC Miláno. Podobné prehrešky chce v budúcnosti trestať kontumáciou. Informovala o tom agentúra ANSA.

Maignan sa stal terčom rasistických nadávok v prvom polčase. Najprv na to upozornil spoluhráčov aj rozhodcu a potom na protest odišiel do kabín. Stretnutie, ktoré AC Miláno vyhral 3:2, bolo kvôli tomu asi na päť minút prerušené.

Nechutné a neprijateľné

K podobnému incidentu došlo v sobotu tiež v druhej anglickej lige, kde priaznivci Sheffieldu urážali záložníka Kaseyho Palmera z Coventry.

"Čo sa stalo v Udine a Sheffielde, je nechutné a neprijateľné," vyhlásil Infantino.

"Kluby, ktorého fanúšikovia sa dopustia rasizmu a spôsobia nedohratie zápasu, musíme trestať automatickou kontumáciou. Rasistom je potom potrebné dať celosvetový zákaz vstupu na futbal a musia byť obvinení z trestného činu," pridal Infantino.

Nedostatočný boj s rasizmom

Maignan potom na sociálnej sieti X pridal, že úrady podľa neho stále nebojujú s rasizmom dostatočne.

"Nestalo sa to po prvý raz. A nejde o to, že uráža hráčov. Ale že uráža človeka, otca," napísal dvadsaťosemročný brankár. "Počuli sme vyhlásenia, prebehli kampane a nič sa nezmenilo," dodal.

"Ak úrady nebudú konať, sú spoluvinníkmi. Rovnako ako fanúšikovia, ktorí to videli a nič neurobili. Spoluvinníkom je aj Udine, ktoré sa zaujímalo len o prerušenie zápasu, akoby sa nič nestalo," pridal francúzsky reprezentant, ktorý v sezóne 2021 / 2022 pomohol AC k titulu.

Maignan naopak ocenil postoj spoluhráčov, vedenia klubu, rozhodcu i hráčov Udinese. "Písali mi, volali mi. Podporili ma verejne aj v súkromí," uviedol. Vedenie Udine potom vo vyhlásení správanie fanúšikov odsúdilo a zdôraznilo, že plne spolupracuje s úradmi na identifikovaní vinníkov.

Udinese chce udeliť fanúšikom doživotný zákaz vstupu

Futbaloví fanúšikovia, zodpovední za rasistické prejavy vočiMaignanovi by mohli dostať doživotný zákaz vstupu na štadión. Vyhlásili to zástupcovia klubu Udinese Calcio.

"Sme presvedčení, že viniť netreba viac ako troch ľudí. Čaká nás trest, ktorý bude časovo obmedzený. My však budeme pracovať, aby sme odstránili rasizmus z nášho štadióna naveky," uviedol podľa agentúry ANSA Franco Collavino, generálny manažér Udinese.

Maignan na útoky reagoval podráždene a označil vedenie klubu z Udine za spolupáchateľov rasizmu. Šestnásty tím tabuľky sa za incident ospravedlnil a odsúdil všetky prejavy rasizmu a násilia.

Viac o téme: FIFA Taliansko AC Miláno Gianni Infantino Serie A Calcio Udinese Mike Maignan
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy