Český futbalista má po kariére: Exemplárny verdikt a pokuta za svoj hlúpy čin

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

PRAHA - Etická komisia Futbalovej asociácie ČR udelila záložníkovi Michalovi Hladíkovi z treťoligového Frýdlantu nad Ostravicou pätnásťročný zákaz pôsobenia vo futbale a pokutu milión korún za ovplyvňovanie alebo pokus o ovplyvňovanie zápasov.

Komisia o tom informovala v komuniké na internetovej stránke asociácie. Potrestaní boli aj ďalší hráči Filip Firbacher a Javier Neruda, ktorí sa na Hladíkov pokyn pokúsili ovplyvniť iných futbalistov. Firbacher, ktorý z Hradca Králové hosťuje v druholigovom Varnsdorfe, si nezahrá 30 mesiacov.

Obranca Neruda z treťoligovej Hostouně dostal zákaz účasti na všetkých aktivitách spojených s FAČR počas 18 mesiacov. Obaja navyše zaplatia pokutu 20-tisíc korún. Všetci traja sa môžu voči verdiktu odvolať.

Hlava organizovanej skupiny

24-ročný Hladík sa pokúsil ovplyvniť dve stretnutia domáceho pohára Valašské Medziříčí - Slavičín a Valašské Medziříčí - Třinec z augusta 2019. Vtedy hráčovi Valašského Medziříčí Lukášovi Pobořilovi v prvom prípade ponúkal úplatok medzi 25-tisíc a 50-tisíc korún. Za ovplyvnenie druhého duelu MOL Cupu Hladík sľúbil Pobořilovi sumu medzi 25-tisíc a 100-tisíc korún.

Hladík sa prostredníctvom 21-ročného Firbachera a rovnako starého Nerudu snažil ovplyvniť aj treťoligový zápas medzi Rakovníkom a Motorletom Praha z októbra 2021. Hladík sľúbil úplatok Firbacherovi, ktorý ho zase ponúkol Nerudovi, aby podplatil hráča Rakovníka.

"K ovplyvneniu stretnutia nakoniec nedošlo, pretože títo oslovení hráči sa zachovali ukážkovo a ponuku pánov Firbachera a Nerudy na ovplyvnenie stretnutia odmietli a vec nahlásili," uviedla komisia.

"Etická komisia rozhodla o prakticky najzávažnejšom prípade match-fixingu počas svojej činnosti. Udelila vysoký trest pánovi Hladíkovi, ktorý bol organizátorom a k ovplyvňovaniu zápasov prehováral ďalších hráčov, naliehal na nich," uviedol predseda etickej komisie Ján Eisenreich vo videonahrávke pre médiá.

Trest dostal aj bývalý hráč Sparty

Bývalý sparťanský útočník Daniel Turyna dostal za antisemitické komentáre na sociálnych sieťach 20 hodín verejnoprospešných prác. Hráč divíznej Čáslavi súčasne dostal od etickej komisie pokutu 50-tisíc korún.

"Na sociálne siete X a Instagram písal odkazy ako 'Navždy smrť židom' a podobne. Etická komisia si po dohode s okresným futbalovým zväzom v Kolíne alebo v Kutnej Hore predstavuje, že pán Turyna vykoná túto futbalovú činnosť napríklad čistením Stolpersteinov v daných mestách," povedal Eisenreich.

Viac o téme: Filip Firbacher Javier Neruda Michal Hladík
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy