VIDEO Bieda a utrpenie bez faraóna Salaha: Obrovitánske sklamanie Egypta na Africkom pohári

Hráči DR Kongo sa tešia po postupe do štvrťfinále Afrického pohára 2024Hráči DR Kongo sa tešia po postupe do štvrťfinále Afrického pohára 2024 Zdroj: SITA/AP/Sunday Alamba

ABIDJAN - Futbalisti Nigérie sa stali druhými účastníkmi štvrťfinále Afrického pohára národov, ktorý hostí Pobrežie Slonoviny. V sobotňajšom druhom osemfinále zdolali Kamerun 2:0. O oba presné zásahy sa postaral útočník Atalanty Bergamo Ademola Lookman.

V boji o semifinále na Nigériu čaká súper z Angoly. Rozhodol o tom sobotňajší triumf Angoly 3:0 nad Namíbiou. Angolčania zároveň vyrovnali svoje historické maximum na tomto podujatí, predtým sa medzi osem najlepších dostali v rokoch 2008 a 2010.

Do štvrťfinále postúpili aj hráči DR Kongo. V nedeľňajšom osemfinálovom stretnutí v San Pedre zdolali ašpiranta na celkový triumf Egypt v jedenástkovom rozstrele 8:7. V riadnom hracom čase i predĺžení sa duel skončil 1:1. V boji o semifinále nastúpia proti reprezentácii Guiney.

Rekordný sedemnásobný šampión APN prehrával od 37. minúty. Meschack Elia poslal DR Kongo do vedenia. Na konci prvého polčasu však Egypt vyrovnal, keď Mostafa Mohamed premenil penaltu. V ďalšom priebehu ani jeden z tímov už nedokázal skórovať a o postupujúcom musel rozhodnúť jedenástkový rozstrel. Hrdinom sa stal v deviatej sérii brankár Lionel Mpasi-Nzau, ktorý zneškodnil penaltu a svoj pokus premenil.

Hráči Egyptu počas penaltového Galéria fotiek (14) Hráči Egypta počas penaltového rozstrelu Zdroj: SITA/AP/Sunday Alamba

Egypťanov na turnaji zasiahli zranenia, "faraóni" stratili aj svoju hviezdu Mohameda Salaha, ktorý si v druhom zápase v skupine poranil kolenný kĺb. Brankár Mohamed El Shenawy si v treťom stretnutí vykĺbil rameno a Imáma Ashoura hospitalizovali v noci na stredu pre otras mozgu po zranení hlavy na tréningu.

Hráči Guiney v Abidjane zdolali Rovníkovú Guineu 1:0. Postup zariadil gólom v 90.+8 minúte útočník francúzskeho Le Havre Mohamed Bayo. Jej súper predtým v druhom polčase nepremenil jedenástku.

osemfinále:

Angola - Namíbia 3:0 (2:0)
Góly: 38. a 42. Gelson Dala, 66. Mabululu. ČK: 17. Neblu - 40. Haukongo (po 2. ŽK).

Nigéria - Kamerun 2:0 (1:0)
Góly: 36. a 90. Lookman

Egypt - DR Kongo 1:1 pp (1:1, 1:1), 7:8 v jedenástkovom rozstrele
Góly: 45. Mohamed (z 11 m) – 37. Elia, ČK: 97. Hamdi po druhej ŽK (Egypt)

Rovníková Guinea - Guinea 0:1 (0:0)
Gól: 90.+8 Bayo, ČK: 55. Bikoro (Rovn. Guinea)

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 14

Viac o téme: Nigéria Egypt Africký pohár národov Kamerun Rovníková Guinea Angola Guinea DR Kongo Namíbia Ademola Lookman