Futbalové kluby minuli rekordné peniaze: Z tejto sumy sa futbalovým fanúšikom zatočí hlava

Cristiano RonaldoCristiano Ronaldo Zdroj: Profimedia

ZÜRICH - Futbalové kluby minuli v roku 2023 na prestupoch rekordnú sumu 9,63 miliardy dolárov. Predchádzajúce maximum z roku 2019 prekonali o viac ako dve miliardy. Vo svojej finančnej správe to v utorok uviedla Medzinárodná futbalová federácia (FIFA).

Čísla stúpli oproti roku 2022 o 48,1 percenta. Desať najdrahších prestupov sa na konečnej sume podieľalo takmer desiatimi percentami. Boli medzi nimi Jude Bellingham a jeho odchod do Realu Madrid, prestup Enza Fernandeza do FC Chelsea, či Harry Kane a jeho presun do Bayernu Mníchov.

Na čele rebríčka klubov, ktoré míňali najviac, je FC Chelsea. Za londýnskym klubom nasledujú Paríž St. Germain, FC Liverpool, Real Madrid a Bayern Mníchov. Z líg najviac míňali rovnako ako vlani účastníci Premier League, ktorí zaplatili 2,96 miliardy, teda trikrát viac ako kluby francúzskej Ligue 1. V prvej päťke sa prvýkrát objavili tímy zo Saudskej Arábie. Dokopy minuli 970 miliónov, najmä za Neymara, Sadia Maneho a Riyada Mahreza.  

Najviac zarobili kluby nemeckej Bundesligy - 1,21 miliardy dolárov. "Prvýkrát v histórii sa stalo, že zástupcovia jednej futbalovej asociácie zarobili viac ako miliardu dolárov za jeden kalendárny rok. Túto exkluzívnu hranicu prekročili kluby aj z ďalších troch krajín - Francúzska (1,1), Anglicka (1,04) a Talianska (1,02)," zverejnila FIFA.    

Najväčší počet hráčov prišlo do Portugalska a to 1017, najviac odišlo z Brazílie, konkrétne 1217. Informácie zverejnila agentúra AFP.

Viac o téme: UEFA Premier League Bundesliga Serie A La Liga
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy