Pád z hviezdnych výšin až na dno: Tenisový miláčik priznal tú najtvrdšiu realitu

Rakúsky tenista Dominic Thiem počas prvého kola Australian Open 2024Rakúsky tenista Dominic Thiem počas prvého kola Australian Open 2024 Zdroj: SITA/AP/Andy Wong

VIEDENSKÉ NOVÉ MESTO - 13. september 2020, niečo krátko pred 21:00 newyorského času, na Slovensku už hlboká noc 3:00. Dominic Thiem, 27-ročný Rakúšan, sa konečne dočkal grandslamového titulu, finále US Open bez divákov na tribúnach obrátil z 0:2 na 3:2 na sety.

Odvtedy prešli tri roky a nielenže sa zmenil svet, ale aj Thiemova situácia. Na grandslamový úspech nedokázal nadviazať, absolvoval operáciu zápästia a odvtedy sa síce vrátil na kurty, ale ani zdaľeka na úroveň, akú sme mohli u neho vidieť predtým. Kým pred zákrokom lekárskych špecialistov preháňal po kurte najväčšie hviezdy a patril do top 10 rebríčka ATP, teraz je to inak.

30-ročný Rakúšan bol nedávno vyspovedaný rakúskym denníkom Der Standard, ktorému prezradil viacero zaujímavých informácií. Avšak, boli aj mimoriadne znepokojujúce, na druhej strane, netreba sa im priveľmi čudovať, pretože obavy grandslamového víťaza sú plne opodstatnené.

Život tenistov sa líši. Je rozdiel, ak bojujete na najväčších podnikoch, z dotácie vám pripadne veľmi slušná čiastka a nemusíte sa až tak starať o financie. Opačný prípad sa týka hráčov mimo top 50 alebo niekde okolo najlepšej stovky. Práve toto zažíva Thiem posledný rok, pretože sa nachádza na 89. priečke rebríčka.

Dominic Thiem Galéria fotiek (34) Rakúsky tenista Dominic Thiem Zdroj: SITA/AP/Tertius Pickard

Ak sa na chvíľu vžijeme do Thiemovej kože, už dlhé roky nebol zvyknutý na potácanie sa niekde v okolí trojciferných miest. Denníku Der Standard povedal o poslednej príležitosti, ako sa predrať späť do top 50. Z jeho úst dokonca zazneli slová o možnom konci kariéry, ak sa situácia výrazne nezlepší.

Thiem po Australian Open ukončil spoluprácu s trénerom Benjaminom Ebrahimzadehom a prezradil, že sa priblížil k dohode s jeho nástupcom, ktorý s ním bude chodiť aj na turnaje. Z úst rodáka z Viedenského Nového Mesta zaznelo akurát, že jeho budúci kouč nie je z Rakúska.

"Nie, taká senzácia to nebude, určite nie. Chcem niekoho, kto pozná aj moju cestu." Thiem vylúčil, že by začal znovu spolupracovať s Günterom Bresnikom, s ktorým spolupracoval od 2002 do 2019. "Nie, bude to niekto, kto ma pozná ako hráča - takpovediac od mladosti. Vnímam to ako jedinú šancu."

Ako vyzerá Rakúšanova najbližšia turnajová cesta? Odohrá Davis Cup za Rakúsko kvôli predpisom ITF, aby sa prípadne mohol zúčastniť na LOH v Paríži, potom sa vráti na Challenger tour po Európe. Čakajú ho antukové turnaje v maďarskom Székeszfehérvári, chorvátskom Zadare a vyskúša si aj červený povrch v Neapole.

"Po týchto turnajoch sa môžem posunúť do top 60 alebo 70, a tiež môžem lepšie plánovať, pretože stav, v ktorom som teraz, je ťažký. Každý zápas na turnajoch 250 je ťažký," povedal Thiem. Bývalá svetová trojka je, dá sa povedať, v celkom dobrej pozícii, pretože až do turnaja Masters 1000 v Monte Carle neobhajuje takmer žiadne body. Preto sa tri challengre na európskej pôde zdajú byť ideálnou príležitosťou, ako čosi získať a vydriapať sa vyššie.

Dominic Thiem po zápase Galéria fotiek (34) Dominic Thiem po zápase s Austrálčanom Nickom Kyrgiosom Zdroj: SITA/AP/Hamish Blair

Nikde však nie je napísané, že Thiemovo pôsobenie na turnajoch nižšej kvalitatívnej úrovne prinesie osoh. Nedajbože, stať sa môže aj pravý opak. Čo potom? "Vidím to ako svoju poslednú šancu. Som dva roky od zranenia, rok 2022 som ukončil okolo 100. miesta, minulý rok na 98. priečke. Ak by som mal opäť skončiť okolo stovky, musím sa potom zamyslieť, či má toto celé ešte význam," otvorene priznal trojnásobný grandslamový finalista.

Muž, ktorému zhatili šancu na tri grandslamové tituly Rafael Nadal (dvakrát na Roland Garros) a Novak Djokovič (Australian Open 2020), skrsla v hlave myšlienka na zmenu trénera po päťsetovom trileri s Félixom Augerom-Aliassimeom, ktorý dotiahol z 0:2 na 2:2. Z jeho slov cítiť frustráciu a znepokojenie.

"Už dva roky som v rebríčkových sférach, v ktorých nechcem byť. Samozrejme, že ma to zaťažuje. Prichádza veľa vecí, ktoré už roky nepoznám, napríklad strach z toho, či sa dostanem do hlavných súťaží turnajov. Rozhodne som to nikdy nerobil. Nie som človek, ktorému veľmi záleží na peniazoch. Táto téma ma nezaujíma. Chcem hrať tenis tak, ako viem, a tak, ako to od seba vyžadujem," vyhlásil milovník jednoručného backhand na záver rozhovoru.

Viac o téme: Dominic Thiem

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy