VIDEO Bola mladá a zomrela priamo na zjazdovke: Srdcervúca tragédia, ktorá zmenila lyžovanie

Ulrike MaierováUlrike Maierová Zdroj: Profimedia

GARMISCH-PARTENKIRCHEN - Rútila sa dole zjazdovkou obrovskou rýchlosťou. Zrazu stratila kontrolu nad lyžami a prišiel ťažký pád na hlavu. Nehybné telo Ulrike Maierovej sa kĺzalo niekoľko metrov po zjazdovke Kandahar. Celý svet strnul v údive.

29. januára sme si pripomenuli 30 rokov od nešťastnej tragédie, pri ktorej zahynula priamo na zjazdovke rakúska lyžiarska hviezda. Jej smrť navždy zmenila zjazdové lyžovanie ako také a až táto smutná udalosť prinútila kompetentných konať.

Azda málokto si uvedomuje, že lyžovanie stále patrí medzi najnebezpečnejšie športy. Napriek všetkým bezpečnostným prvkom, sa elitní lyžiari rútia dole zasnešnenými svahmi rovnakou rýchlosťou ako autá po diaľnici. Medzi nimi však nie je nič, iba tenká vrstva kombinézy a malé chrániče, ktoré ich majú chrániť pred smrťou. Ale stačí to?

V roku 1994 boli podmienky na zjazdovkách Svetového pohára diametrálne odlišné, avšak rýchlosť pretekárov nebola o nič menšia ako v súčasnosti. Až tragická udalosť, ako to býva zvykom, donútila riaditeľov zmeniť bezpečnostné prvky na trati.

Smrť v priamom prenose

Zjazdovka v nemeckom Garmisch-Partenkirchene patrí medzi tie najslávnejšie a v onen deň sa stala osudnou pre vtedy len 26-ročnú lyžiarsku megastar. V zákrute si "nadbehla" jednu z brán a pravá lyža sa dostala na hranu. Práve táto chyba sa jej v čerstvo napadnutom snehu stala osudnou.

Maierová nekontrolovateľne spadla hlavou na zjazdovku. Krkolomný pád sledovali v televízii tisíce zhrozených divákov. Na sekundy, ktoré potom nasledovali, sa však aj po 30-tich rokoch dokáže pozerať málokto.

VIDEO nešťastnej tragédie si môžete pozrieť tu

Pretekárku okamžite transportovali do najbližšej nemocnice v Murnau. O niekoľko hodín ale prišla tragická správa. Maierová si pri páde zlomila krčnú chrbticu a zomrela prakticky hneď na zjazdovke.

Lyžiari a verejnosť boli zdrvení. Legendárna "Uli" bola miláčikom publika a všetci ju zbožňovali. Bola láskavá, priateľská a navyše, podávala výborné výkony.

V roku 1989 štartovala na svetovom šampionáte v americkom Vaile ako 21-ročná a v treťom mesiaci tehotenstva. Získala zlato v super-G. O dva roky, už ako lyžiarska mamička, na tento úspech nadviazala. K zlatu z najmladšej disciplíny pridala aj striebro z obrovského slalomu.

Aj vo svojej poslednej sezóne mala skvelú formu, vo Svetovom pohári bola päťkrát na stupňoch víťazov a vyhrala aj dva obrovské slalomy. Ten v Maribore iba osem dní pred smrťou.

V roku 1994 sa konali aj ZOH v Lillehammeri a Maierová si práve na nich chcela splniť posledný sen - získať olympijské zlato. Predposledné preteky ročníka jej túžbu zahatali. Namiesto sledovania zlatého sna sa 3. februára stovky ľudí tlačili na pohrebe v mestečku Raurise.

Maierovej tragédia zmenila lyžovanie

Nikto nechápal, čo sa v spomínaný deň presne stalo. Maierovej snúbenec Hubert Schweighofer ale v tom mal veľmi jasno. Obvinil nemeckých organizátorov a pustil sa s nimi do súdneho sporu.

Na prvý pohľad sa možno zdalo, že Rakúšanka narazila hlavou do časomiery, ale vyšetrovanie jasne preukázalo opak. Maierová si udrela hlavu o zjazdovku a súd obvinenie po dvoch rokoch zrušil. Neskôr ale FIS zaplatila na fond dcéry Melanie 600-tisíc švajčiarskych frankov.

Čo sa však po tragédii natrvalo zmenilo, boli bezpečnostné opatrenia. Začali sa rozširovať trate, zväčšovať dojazdové priestory a na okrajoch sa postupne zdokonaľovali záchytné siete. Nehodám tieto opatrenia síce zabrániť nedokážu, následky ale už nie sú také fatálne.

V dnešnej dobe sa oveľa viac prihliada na športovcov. Aj keď mnoho ľudí, po aktuálnej situácii so zraneniami najväčších hviezd nemusí súhlasiť, je to tak. Aj plánované preteky v Ga-Pa sa zrušili najmä kvôli bezpečnosti pretekárov.

Keby sa tragédia Ulrike Maierovej nestala, ani samotná bezpečnosť by sa asi nezlepšovala tak rýchlo. Cena ale bola príliš vysoká.

Viac o téme: Garmisch-Partenkirchen Ulrike Maierová
  • Autor: © Zoznam/ Martin Turčin
  • VIDEO: YouTube/Ski Jumping Team
  • Zdroj: Športky

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy