Tradičné opory, ale aj nové tváre: Slovensko vstúpi do kvalifikácie o postup na ME

Basketbalisti Slovenska
Basketbalisti Slovenska Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

BRATISLAVA - Na konci februára vstúpi slovenská mužská basketbalová reprezentácia do kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2025.

Realizačný tím, na čele s hlavným trénerom Aramisom Nagličom, zaradil do širšej nominácie 17 mien, vrátane tradičných opôr a aj nových tvárí.

Slovenský výber postúpil z tretej fázy predkvalifikácie ME 2025 ako víťaz I-skupiny, v konkurencii Rumunska a Albánska vyhral v lete všetky zápasy. Naposledy sa v „riadnej“ kvalifikácii predstavil v roku 2016, keď bojoval o postup na Eurobasket 2017. Žreb nalosoval slovenskú reprezentáciu do C-skupiny, kde jej súperom bude Španielsko, Lotyšsko a Belgicko.

V širšej 17-člennej nominácii podľa očakávania nechýbajú tradičné opory ako Šimon Krajčovič, Vladimír Brodziansky, Jakub Mokráň, Matej Majerčák alebo Timotej Malovec. Po letnej absencii zapríčinenej zranením je späť Mário Ihring, po dlhšej prestávke má opäť šancu navliecť na seba slovenský dres Andre Jones. Debutovať v bielo-modrých farbách môžu Matej Siládi a Juraj Páleník.

Na úvod proti Belgicku

Slováci otvoria kvalifikačné boje 22. februára o 18.00 h domácim duelom s Belgickom, ktorý by sa už mal uskutočniť na zrekonštruovaných Pasienkoch. S týmto súperom sa Slovensko stretlo v kvalifikácii MS 2023, vtedy prehralo 57:83 a 59:102. Februárové zápasové okno zakončia v Lotyšsku (25. februára o 16.00 h), s pobaltským súperom odohrali vyrovnanejšie partie (74:82 a 60:93).

Kvalifikácia ME 2025 sa odohrá systémom doma-vonku vo februári 2024, novembri 2024 a februári 2025. Na programe budú vždy dve stretnutia. Postup na záverečný turnaj si vybojujú zo 4-členných skupín tri najvyššie postavené tímy.

Výnimkou budú skupiny, v ktorých sa nachádza spoluorganizátor ME 2025, z nich pôjdu ďalej len dvaja najlepší. Majstrovstvá Európy sa v roku 2025 (27. augusta – 14. septembra) uskutočnia vo fínskom Tampere, cyperskom Limassole, lotyšskej Rige a poľských Katoviciach.
      
Širšia nominácia Slovenska na zápasy kvalifikácie majstrovstiev Európy s Belgickom (22. februára o 18.00 h, Bratislava) a Lotyšskom (25. februára o 16.00 h, Riga):

hráči: Matej Majerčák (NH Ostrava/ČR), Dalibor Hlivák, Michael Fusek (obaja Spišskí Rytieri), David Abrhám (Patrioti Levice), Samuel Volárik, Juraj Páleník (obaja BC Komárno), Jakub Mokráň (BK Opava/ČR), Matej Siládi (BKM Lučenec), Milan Szabó (Inter Bratislava), Dávid Novák (ERA Basketball Nymburk/ČR), Vladimír Brodziansky (Joventut Badalona/Šp.), Marek Doležaj (Keflavík IF/Isl.), Andre Jones (Dinamo Bukurešť/Rum.), Mário Ihring (Atomerőmű SE Paks/Maď.), Šimon Krajčovič (JobStairs GIESSEN 46ers/Nem.), Timotej Malovec (KK Mega MIS Belehrad/Srb.), Tomáš Pavelka (BC Šiauliai/Lit.)

realizačný tím: Aramis Naglič - hlavný tréner, Michal Madzin, Maroš Helmecy, Zlatko Jovanovič - asistenti trénera, Michal Ondruš - generálny manažér, Miroslav Páleník – tímový manažér, Enriko Smák - kondičný tréner, Juraj Sluka – fyzioterapeut, Richard Demovič - lekár

Program Slovenska v C-skupine kvalifikácie ME 2025:

22. februára 2024, 18.00 h: SLOVENSKO – Belgicko (Bratislava)
25. februára 2024, 16.00 h: Lotyšsko – SLOVENSKO (Riga)
22. novembra 2024: SLOVENSKO – Španielsko
25. novembra 2024: Španielsko – SLOVENSKO
20. februára 2025: Belgicko – Slovensko
23. februára 2025: SLOVENSKO – Lotyšsko

Viac o téme: Slovensko Aramis Naglič Matej Majerčák Šimon Krajčovič Vladimír Brodziansky Jakub Mokráň Timotej Malovec
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy