Koniec dohadom a špekuláciám: Štvrtý najbohatší muž v krajine kúpi trblietavú futbalovú značku

Radujúci sa futbalisti Slavie PrahaRadujúci sa futbalisti Slavie Praha Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA - Podnikateľ a investor Pavel Tykač môže prostredníctvom spoločnosti Fulleren kúpiť futbalový klub Slavia Praha vrátane štadióna v Edene od čínskej spoločnosti CITIC Group.

V zjednodušenom konaní to povolil Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže, uviedol v tlačovej správe jeho hovorca Martin Švanda. Rozhodnutie je právoplatné.

Úrad konštatoval, že aktivity Slavie a spoločnosti Eden Arena, ktorá prenajíma štadión futbalovému klubu, sa neprekrývajú s činnosťou Tykačovej spoločnosti. Úrad musel fúziu posudzovať, pretože to zákon nariaďuje u všetkých spoločností s ročným obratom vyše 250 miliónov českých korún. Klub o transakcii informoval v decembri, cenu nezverejnil, podľa odhadov médií predstavuje približne dve miliardy CZK.

Tykač založil spoločnosť Fulleren vlani v novembri a prevezme 99,98 percenta klubových akcií, ktoré doteraz držala firma CITIC. Tá bola majoritným vlastníkom päť rokov, pred ňou červenobieli patrili od roku 2015 inej čínskej spoločnosti CEFC. Za ten čas získali tri ligové tituly, trikrát ovládli domáci pohár a trikrát sa dostali do štvrťfinále v európskych pohároch.

59-ročný Tykač je podľa októbrového vydania magazínu Forbes štvrtým najbohatším Čechom s majetkom 183,3 miliardy korún. "Patrím medzi verných slávistických fanúšikov, rovnako ako medzi nich patril už môj otec i dedo. Môcť sa podieľať na ďalšom rozvoji Slavie je pre mňa veľkou cťou. Dúfam, že v mojej práci budú raz pokračovať aj moje deti," uviedol v decembrovej tlačovej správe Tykač.

21-násobného ligového majstra ďalej povedie súčasný predseda predstavenstva Jaroslav Tvrdík, ktorý Tykača oslovil s návrhom na odkúpenie klubu.

Viac o téme: SK Slavia Praha Pavel Tykač
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy