Stratil zdravie i sebavedomie: Mrzutý pohľad na tenisového šampióna, nedokáže sa nadýchnuť

Britský tenista Andy MurrayBritský tenista Andy Murray Zdroj: SITA/AP/Andy Wong

GLASGOW - Čas trojnásobného grandslamového šampióna sa pozvoľna chýli k svojmu koncu. Aspoň tak vyzerá terajší stav a slová Andyho Murrayho po vypadnutí na turnaji v Marseille s Čechom Tomášom Macháčom.

Dvojnásobný olympijský víťaz zaznamenal posledné súťažné víťazstvo ešte 23. októbra minulého roka, keď porazil Nemca Yannicka Hanfmanna 7:5, 6:4 na poduajtí v Bazileji. Odvtedy sa trápi a nie a nie sa dostať z výsledkovej krízy. Odvtedy vypadol v Paríži a tento rok mu nepriali ani turnaje v Brisbane, grandslamový Australian Open a francúzske podniky - Montpellier a Marseille.

Čo môže robiť aktuálne 49. hráč svetového rebríčka, než len zaťať zuby, ďalej bojovať a dúfať v obrat? Keďže hrá s umelým kĺbom a tisíce hodín na kurte zanechali na jeho tele značné následky, rozhodne nemôžeme povedať, že si užíva leto kariéry, práve naopak. Panujú obavy, že Murray sa ocitol v zime svojho profesionálneho tenisového pôsobenia a je otázka času, kedy všetko definitívne zabalí.

"Nevzdám sa, budem sa naďalej trápiť na úrovni, na ktorej momentálne som a viem byť," povedal Brit včera po prehre s Tomášom Macháčom.

Kým vlny tenisového oceána udierajú na kamenisté pobrežie a vo vzduchu vzlyká hlas, ktorý by mnohým chlapcom s raketou v ruke oznámil, že nastal čas opustiť hviezdami posiatu pláž, Murray je vyrobený z iného cesta. Tuhšieho. Pevnejšieho. Bojovnejšieho. Jeho cesto dostalo do vena srdce, vďaka ktorému dosiahol úspechy.

Je zaujímavé, ako sa postupom rokov zmenili Murrayho tréningové "úspechy". Kedysi nič, dnes parný valec. Ale iba na tréningu. "Nie všetko, čo sa deje na tréningu, sa prenesie aj do zápasu. Keď som v roku 2016 skončil ako svetová jednotka, môj tréner mi povedal, že na tréningu sa mi podarilo vyhrať dva alebo tri sety behom celého roka. Tento rok som vyhral takmer všetky, no nedokážem zvíťaziť v jedinom ostrom zápase," smutne hovoril Murray.

Čo by teda mal spraviť čoskoro 37-ročný Škót či Brit, aby nastal obrat o 180 stupňov? Skončiť? Jedna možnosť, ale nepravdepodobná. Sám Murray o nej nechce počuť, pretože tenis nikdy nehral pre peniaze, pre slávu, pre uznanie, ale preto, lebo túto prenádhernú hru neskonale a bezhranične miluje.

"Najľahšou vecou by bolo ukončiť kariéru. Ale budem pokračovať, pretože milujem túto hru, milujem trénovanie. V tomto momente, bezpochyby, nie je jednoduché súperiť. Ale všetko, čo sa deje teraz, neovplyvní moju kariéru," objasnila niekdajšia svetová jednotka.

Skok či zoskok v rebríčku ATP je nemilosrdný, a to najmä vtedy, ak obhajujete body z predošlého roka. Pokiaľ ubránite na kurte nahrané body z minulého roka, môžete byť v pohode. V prípade, že vaša snaha dopadne neúspešne, máte problém a môžete sa pripraviť na prepad v rankingu. Ak nemáte výkonnostne na vyššiu úroveň, treba sa poobzerať po iných možnostiach.

"Musíte podávať výkony, to je jediná vec, ktorá sa ráta. Možno budem musieť hrať na Challengroch. Žiadny počet prehier nezmení to, čo som dosiahol v časoch formy a keď som mal dva kĺby. Ale keď nedokážete vyhrať, tak tiež strácate sebavedomie," zakončil víťaz OH 2012 a 2016.

Viac o téme: Andy Murray Tomáš Macháč ATP v Marseille
  • Autor: © Zoznam/ Ondrej Herceg
  • VIDEO: YouTube/Tennis TV
  • Zdroj: Športky, espn

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy