Buď naberú silu a hmotnosť, alebo... Olympijskú disciplínu čaká ostrá zmena

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

TURÍN - Športoví lezci a lezkyne s nebezpečnou podváhou sa nebudú môcť zúčastňovať medzinárodných podujatí vrátane olympijskej kvalifikácie aj letných olympijských hier v Paríži. Zavedenie nových pravidiel oznámila Medzinárodná federácia športového lezenia.

Pravidlá sa vzťahujú na syndróm relatívnej energetickej nedostatočnosti (RED-S), keď energetický príjem športovcov nezodpovedá výdaju spojenému s intenzívnou fyzickou aktivitou. To môže viesť k poškodeniu zdravia, ako je zníženie imunity, rednutie kostí alebo poruchy spánku a príjmu potravy.

Prieskum z roku 2022 medzi 114 športovými lezkyňami ukázal, že 14,9 percenta z nich má nejaký typ poruchy príjmu potravy a 15,8 percenta nemá menštruáciu, čo je jeden z bežných príznakov syndrómu RED-S.

Pre lezenie je výhodná veľká sila a zároveň nízka hmotnosť. IFSC chce zabrániť tomu, aby išli pretekári a pretekárky do extrémov. Index telesnej hmotnosti BMI sleduje už od roku 2017, ale prípadné následné kroky doteraz nechávala na národných federáciách.

BMI neposkytuje presný obrázok

Teraz budú musieť lezci a lezkyne dokladať výšku, váhu, tepovú frekvenciu a hodnotu krvného tlaku. Národná federácia im na základe týchto údajov vydá zdravotný certifikát, prípadne ich pošlú na ďalšie testovanie. Náhodné testovanie počas celej sezóny bude vykonávať aj IFSC. Podozrivé prípady bude riešiť externá komisia.

"Niekto volal po tom, aby sa ako meradlo pre RED-S používal BMI index, ale samotný BMI index neposkytuje presný obrázok o zdraví danej osoby a navyše by nebol právne obhájiteľný. BMI sa líši krajinu od krajiny. Vylúčiť športovcov zo súťaží len na základe BMI by preto bolo veľkým porušením ich práv," uviedol generálny riaditeľ IFSC Piero Rebaudengo.

Prezident medzinárodnej lezeckej federácie Marco Scolaris verí, že nové opatrenie zapôsobí aj preventívne. "Umožní nám to zistiť, ktorí športovci sú najrizikovejší, ale tiež to pomôže zvýšiť povedomie o tejto téme, ponúknuť pomoc tým, ktorí ju potrebujú, a zabezpečiť, že sú chránené práva všetkých športovcov," uviedol.

Viac o téme: Športové lezenie
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy