FOTO Bonus, ako sa patrí: Medailistov z OH čaká poriadna odmena, nejde však o peniaze

Predstavenie medailí pre letné olympijské a paralympijské hry v ParížiPredstavenie medailí pre letné olympijské a paralympijské hry v Paríži Zdroj: TASR/AP/Thibault Camus

PARÍŽ - Medailisti tohtoročných olympijských a paralympijských hier v Paríži si odvezú domov kúsok slávnej Eiffelovej veže.

Organizátori dnes zverejnili podobu medailí, v strede ktorých bude zapracovaný kúsok kovu pochádzajúceho priamo z tohto symbolu Paríža aj celého Francúzska.

Na kovových plieškoch bude vyryté logo hier a budú mať tvar šesťuholníka, ktorý poukazuje na obrysy Francúzska. Osemnásťgramové kúsky železa pochádzajú z skorších rekonštrukcií Eiffelovej veže a boli roky uložené na tajnom mieste. "Eiffelova veža je jednoznačným symbolom Paríža a Francúzska. Športovci tak dostanú možnosť odviezť si kúsok Francúzska domov," uviedol kreatívny riaditeľ parížskej olympiády Thierry Reboul.

"Všetkým medailistom sme chceli ponúknuť kúsok pôvodnej Eiffelovej veže z roku 1889," vysvetlil pre AFP šéf organizačného výboru OH Tony Estanguet.

Predstavenie medailí pre letné Galéria fotiek (20) Zdroj: TASR/AP/Thibault Camus

Zo šesťuholníkových kovových plieškov budú na prednej strane tradične kruhových medailí vychádzať ryhy pripomínajúce lúče svetla. Na rube olympijských medailí bude vyobrazená grécka bohyňa víťazstva Niké s aténskou Akropolou na jednej a Eiffelovou vežou na druhej strane. Na rube paralympijských medailí bude Eiffelova veža z pohľadu zospodu a nápis v Braillovom písme ako pocta jeho francúzskemu vynálezcovi Louisovi Brailleovi.

Parížska mincovňa vyrobí pre tohtoročné hry 5084 medailí. Olympijské hry potrvajú od 26. júla do 11. augusta, paralympijské od 28. augusta do 8. septembra. Počas otváracieho ceremoniálu sa športovci budú plaviť po rieke Seina a špekuluje sa, že olympijský oheň bude počas trvania hier umiestnený na Eiffelovke.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 20

Viac o téme: Eiffelova veža LOH 2024 Paríž
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK, TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy