Nečakané rozhodnutie prakticky odnikiaľ: Šéf UEFA prekvapil svojím oznamom celú Európu

Prezident Európskej futbalovej únie Aleksander Čeferin ukazuje telefón počas Kongresu UEFA v Paríži vo štvrtok 8. februára 2024.Prezident Európskej futbalovej únie Aleksander Čeferin ukazuje telefón počas Kongresu UEFA v Paríži vo štvrtok 8. februára 2024. Zdroj: TASR/AP/Christophe Ena

PARÍŽ - Aleksander Čeferin v roku 2027 skončí vo funkcii prezidenta európskej futbalovej únie UEFA. Slovinský funkcionár, ktorý šéfuje európskemu futbalu od roku 2016, to nečakane oznámil na kongrese UEFA v Paríži.

"Už pred šiestimi mesiacmi som sa rozhodol, že v roku 2027 nebudem znovu kandidovať," povedal Čeferin na tlačovej konferencii. "Po nejakom čase potrebuje každá organizácia čerstvú krv, ale hlavný dôvod je, že už som preč od rodiny sedem rokov a budem ďalšie tri roky. Tiež som unavený z koronavírusového obdobia, z dvoch vojen, z nezmyselných projektov typu takzvanej Superligy," dodal šesťdesiatpäťročný rodák z Ľubľany.

Čeferinov ohlásený odchod po vypršaní súčasného funkčného obdobia je o to prekvapujúcejší, že UEFA krátko predtým schválila úpravu stanov, podľa ktorej sa mohol slovinský funkcionár uchádzať o zvolenie aj na obdobie 2027-2031.

Do maximálnych 12 rokov, ktorým je mandát prezidenta UEFA obmedzený, by sa mu totiž nerátali prvé tri roky 2016-2019, keď sa do čela kontinentálnej federácie posunul po suspendácii vtedajšieho šéfa Michela Platiniho. V rokoch 2019 a 2023 bol vo funkcii potvrdený aklamáciou.

Čeferin kvôli snahe o úpravu stanov čelil kritike, na protest proti možnému predĺženiu mandátu koncom januára rezignoval riaditeľ rozvoja futbalu UEFA Zvonimir Boban. Vedenie UEFA označilo úpravu stanov za nevyhnutnú, aby vyhovovali švajčiarskemu právu, keďže únia má sídlo v Nyone.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4

Viac o téme: UEFA Aleksander Čeferin
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy