Bola svetovou jednotkou, teraz chce očistiť svoje meno: Rozhodovanie môže trvať mesiace

Simona HalepováSimona Halepová Zdroj: SITA/Laurent Gillieron/Keystone via AP

LAUSANNE - Bývalá svetová jednotka Simona Halepová po prerokovaní svojho dopingového prípadu na Športovom arbitrážnom súde (CAS) uviedla, že verí, že sa čoskoro vráti k tenisu.

32-ročná Rumunka sa k najvyššiemu športovému tribunálu v Lausanne odvolala proti štvorročnému dištancu, ktorý dostala vlani v septembri.

"Mala som možnosť predniesť svoju obhajobu a verím tomu, že pravda vyjde najavo a že sa čoskoro budem veľmi aj vrátiť na kurty," povedala Halepová novinárom po trojdňovom rokovaní CAS. Verdikt arbitráže sa dá podľa agentúry AFP očakávať v horizonte týždňov až mesiacov.

Bývalá víťazka Wimbledonu a Roland Garros má zastavenú činnosť od októbra 2022. Na US Open mala pozitívny test na zakázanú látku roxadustat, stimulujúci tvorbu hemoglobínu a červených krviniek, teda s podobnými účinkami ako EPO. Vlani v máji potom bola Halepová obvinená ešte pre nezrovnalosti v biologickom pase.

Nezávislý tribunál námietku prijal, ale má pochybnosti

Halepová od začiatku odmietala, že si zakázanú látku vzala úmyselne. Tvrdila, že sa jej malé množstvo lieku na anémiu dostalo do tela zo schváleného doplnku stravy, ktorý bol kontaminovaný.

Nezávislý tribunál námietku rumunskej tenistky o kontaminovanom doplnku prijal, uviedol však, že množstvo, ktoré požila, nemohlo mať za výsledok takú vysokú koncentráciu roxadustatu v jej pozitívnej vzorke.

Medzinárodná agentúra pre bezúhonnosť tenisu (ITIA) tak Halepovej udelila vlani v septembri štvorročný dištanc do 6. októbra 2026, keď bude mať 35 rokov.

Viac o téme: Simona Halepová
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: X/TennisONE App
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy