Penaltová fraška či spravodlivý rezultát? Katar oslavuje sladkú futbalovú obhajobu

Katarskí futbalisti oslavujú víťazstvo vo finále Ázijského poháraKatarskí futbalisti oslavujú víťazstvo vo finále Ázijského pohára Zdroj: TASR/AP/Thanassis Stavrakis

LUSAIL - Futbalisti Kataru obhájili titul na Ázijskom pohári. V sobotňajšom finále na "domácej" pôde v Lusaile zdolali Jordánsko 3:1 a trofej pre kontinentálneho šampióna získali druhýkrát v histórii.

Predtým v roku 2019 v SAE zdolali vo finále rekordného štvornásobného majstra Ázie Japonsko 3:1. Pre Jordánsko bola už finálová účasť historická, jeho doterajším maximom bolo štvrťfinále z roku 2011.

Hrdinom finále bol Akram Afif. Útočník Al-Saddu dosiahol hetrik, pričom všetky góly strelil z pokutových kopov.

Skóre finálového súboja otvoril Afif, ktorý sa presadil v 22. minúte z jedenástky. Jordánsko držalo s domácimi krok a v 67. minúte vyrovnalo po góle Yazana Al Naimata. Nerozhodný stav však vydržal iba chvíľu, keď čínsky rozhodca Ning nariadil druhý pokutový kop pre Katar. Afif z bieleho bodu opäť nezaváhal a v nadstavenom čase z ďalšej jedenástky zavŕšil hetrik. S ôsmimi gólmi sa stal najlepším strelcom turnaja.

Katarský futbalista Akram Afif Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Thanassis Stavrakis

Lusail

Jordánsko - Katar 1:3 (0:1)
Góly: 67. Al Naimat - 22., 73. a 90.+4 Afif (všetky z 11 m), ŽK: Olwan, Al Ajalin, Al Naimat, Abu Layla - Assadalla, Barsham. Rozhodoval: Ning (Čína)

Jordánsko: Abu Layla - Nasib, Al Arab, Al Ajalin - Haddad, Al Rashdan, Al Rawabdeh, Al Mardi (80. Rateb) - Al-Tamari, Al Naimat, Olwan (90.+5 Hammad)

Katar: Barsham - Salman, Ali, Lucas Mendes - Abdurisag (63. Mohammed), Abdulsallam (53. Assadalla), Fathi, Al Haydos (53. Hatem), Waad - Ali Almoez (81. Khoukhi), Afif