Svet patrí bláznom, ktorí veria v krásu svojich snov: Africký príbeh od poníženia až k titulu

Hráči Pobrežia Slonoviny oslavujú titul na Africkom pohári 2024Hráči Pobrežia Slonoviny oslavujú titul na Africkom pohári 2024 Zdroj: SITA/AP/Sunday Alamba

ABIDJAN - Podľa trénera Emersa Faého sa futbalistom Pobrežia Slonoviny na ceste k triumfu na domácich majstrovstvách Afriky podarilo niekoľko zázrakov.

Po nedeľňajšom víťaznom finále po obrate s Nigériou (2:1) cítil predovšetkým úľavu. Zlato si váži o to viac, že sa podľa neho "Slony" po nepodarenom vstupe do turnaja ocitli blízko poníženia. Citovala ho agentúra Reuters.

Pobrežie Slonoviny vstúpilo do šampionátu výhrou 2:0 nad Guineou-Bissau, následne ale podľahlo 0:1 Nigérii a 0:4 Rovníkovej Guinei, čo bola jeho historicky najvyššia porážka, ako doma, tak na africkom šampionáte. Zároveň išlo o najväčší debakel hostiteľskej krajiny v dejinách turnaja. Vedenie tamojšieho zväzu po druhej porážke za sebou odvolalo trénera Jeana-Louisa Gasseta, ktorého nahradil asistent Faé.

Surreálna cesta k titulu

"Slony" postúpili do osemfinále ako posledné zo všetkých mužstiev. Vo vyraďovacej fáze si najskôr poradili na penalty s obhajcom zlata Senegalom, následne v predĺžení s Mali, potom zdolali Kongo a vo finále Nigériu. S výnimkou semifinále s Kongom Faého zverenci v play-off zakaždým prehrávali.

"Ťažko si to teraz uvedomujem. Keď si v hlave prejdem všetko, čím sme si prešli - ťažké chvíle, keď sme skoro vypadli, a zápasy, v ktorých sme sa vrátili v posledných minútach - tak sa nám podarilo niekoľko zázrakov. Zároveň sa nám to ale podarilo aj vďaka tomu, že sme bojovali až do konca napriek nepriazni," povedal 40-ročný Faé.

Franck Kessie skóruje - Galéria fotiek (31) Franck Kessié sa teší z vyrovnania na 1:1 Zdroj: SITA/AP/Themba Hadebe

"Predovšetkým cítime úľavu po všetkých ťažkostiach. Boli sme blízko poníženia, ale keď sa nám naskytla druhá šanca, boli sme odhodlaní ju nepremárniť," uviedol Faé, ktorý v mládežníckych výberoch reprezentoval rodné Francúzsko, ale v seniorskej kategórii už nastupoval za Pobrežie Slonoviny.

Kto ide naproti víťazstvu, býva odmenený

"Slony" vo finále po prvej polovici zápasu prehrávali, lenže Franck Kessié a Sébastien Haller po zmene strán otočili skóre. "V polčase sme sa v šatni rozprávali s hráčmi o tom, že musia ďalej bojovať a dostávať Nigériu pod tlak. Stretnutie sme začali dobre, kontrolovali ho a vytvorili si šance. Stratili sme ale koncentráciu a Nigéria napriek priebehu zápasu skórovala. Stále sme však verili, že duel obrátime, keďže Nigéria vyzerala vyčerpane," vyhlásil Faé.

Pri oslavách nezabudol ani na Gasseta. "Mal by byť spájaný s víťazstvom," poznamenal niekdajší záložník Nantes, Nice a Readingu, kde sa zišiel so súčasným kapitánom Mladej Boleslavi Marekom Matějovským, bývalým českým reprezentantom.

Západoafrická krajina ovládla kontinentálny šampionát tretíkrát po triumfoch z rokov 1992 a 2015. Organizátor turnaja zvíťazil na šampionáte po 18 rokoch, naposledy oslavoval pred domácim publikom Egypt v roku 2006. Zhodou okolností vo vtedajšom finále proti Pobrežiu Slonoviny nastúpil Faé v drese porazeného tímu.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 31

Viac o téme: Pobrežie Slonoviny Sebastien Haller Africký pohár národov 2024 Emerse Fae
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: YouTube/CAF TV
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy