Žiadne Bielorusko ani Ukrajina: Slovensko privíta v kvalifikácii na ZOH iných súperov

Na snímke tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig Ramsey gestikuluje v zápase základnej C-skupiny Fínsko - Slovensko na ZOH 2022 v PekinguNa snímke tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig Ramsey gestikuluje v zápase základnej C-skupiny Fínsko - Slovensko na ZOH 2022 v Pekingu Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA - Rada Medzinárodnej hokejovej federácie včera rozhodla, že Rusko a Bielorusko nebudú súčaťou reprezentačného fóra ani v sezóne 2024/2025.

Obe krajiny tak prídu o účasť na MS v hokeji 2025, ktoré sa budú konať vo Švédsku a Dánsku. Bielorusko okrem svetového šampionátu, príde s určitosťou aj o možnosť hrať na ZOH 2026. Osud Ruska na olympiáde ešte spečatený nie je, rozhodne sa o tom budúci rok. 

Našej reprezentácii momentálne patrí v rebríčku IIHF 9. miesto, čo znamená, že ako prvý tím sa nedostaneme na OH priamo, ale musíme odohrať kvalifikáciu. Toto tvrdenie platí aj po včerajšom rozhodnutí. 

Keďže sme najvyššie postavený tím, dostali sme možnosť organizovať kvalifikačný turnaj. Ten sa bude hrať v Bratislave od 29. augusta - 1. septembra 2024. Našimi pôvodnými súpermi mali byť Kazachstan, Bielorusko a Ukrajina. Po včerajšom vylúčení Bieloruska však IIHF pristúpila k zmenám v zložení kvalifikačných skupín. 

Na miniturnaji v Bratislave sa nakoniec predstavia Kazachstan, Rakúsko a Maďarsko. Náš južný sused nahradil vylúčené Bielorusko ako najlepší tím z druhých miest v predchádzajúcej fáze kvalifikácie.

Druhú skupinu tvoria Lotyšsko, Francúzsko, Slovinsko a Ukrajina. Tretí kvalifikačný turnaj sa odohrá v zložení Dánsko, Nórsko, Veľká Británia a Japonsko. 

Skupina Hostiteľské mesto Zloženie skupiny
skupina D Bratislava Slovensko, Kazachstan, Maďarsko, Rakúsko
skupina E Riga Lotyšsko, Francúzsko, Slovinsko, Ukrajina
skupina F Aalborg Dánsko, Nórsko, Veľká Británia, Japonsko

Na ZOH do Milána postúpia iba víťazné tímy z jednotlivých skupín. Ak by sa budúci rok rozhodlo, že Rusko na olympiádu taktiež nepocestuje, zrejme by zloženie účastníkov doplnil najlepší tím z druhých miest. 

Pre Slovensko existuje stále šanca, že na ZOH 2026 postúpia priamo, ak by IIHF v máji rozhodla o vylúčení Ruska z olympiády. Rusko je v rebríčku na tretej priečke a podľa plánu by sa malo na olympijskom turnaji predstaviť v C-skupine s USA a dvomi kvalifikantami.

Turnaj v Taliansku sa bude hrať rovnakým systémom ako na ZOH 2022 v Pekingu, teda zúčastní sa na ňom tucet krajín, ktoré sa stretnú v základnej fáze v troch štvorčlenných skupinách. Taliansko má ako organizátor hier isté miesto. Spolu s ním aj osmička tímov podľa rebríčka na konci uplynulého šampionátu v Tampere a Rige.

Viac o téme: Bielorusko Rusko IIHF Medzinárodná hokejová federácia
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR, Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy