Super-G prinieslo poriadnu drámu: Kariérny výsledok Taliana, celkový líder sa delil o tretie miesto

Rakúsky lyžiar Vincent Kriechmayr triumfoval v nedeľnajšom super-G v nórskom Kvitfjelli a slávil druhé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne Svetového pohára.Rakúsky lyžiar Vincent Kriechmayr triumfoval v nedeľnajšom super-G v nórskom Kvitfjelli a slávil druhé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne Svetového pohára. Zdroj: TASR/AP/Alessandro Trovati

KVITFJELL - Rakúsky lyžiar Vincent Kriechmayr triumfoval v nedeľnajšom super-G v nórskom Kvitfjelli a slávil druhé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne Svetového pohára.

Druhý skončil Kanaďan Jeffrey Read s mankom sedemnástich stotín sekundy. Vo vyrovnaných pretekoch skončili tretí Švajčiar a vedúci muž celkového Marco Odermatt a Dominik Paris z Talianska (+0,19 s).

Druhý zľava rakúsky lyžiar Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Alessandro Trovati

Organizátori pre zhoršenú viditeľnosť posunuli štart nižšie. Kriechmayr strácal na treťom medzičase ešte viac ako tri desatiny, no najlepšie mu vyšla záverečná pásaž, bol v nej najrýchlejší a dokázal zdolať Reada, ktorý bol dovtedy na čele. Rakúšan dosiahol 18 víťazstvo v SP a deviate v superobrovskom slalome. Vďaka triumfu znížil manko v hodnotení super-G na Odermatta. Švajčiar má pred finálovými pretekmi v Saalbachu k dobru 81 bodov.

"Bol to veľmi krátky super-G a nebol veľmi zložitý. Chýbali nejaké vlny naviac. Nebol som spokojný s úvodom, mal som pocit, že nejdem tak rýchlo. Niektoré pasáže mi nesadli a aj preto som bol v cieli prekvapený. Ukázal som, čo vo mne je. Škoda, že to prichádza až na konci sezóny," uviedol Kriechmayr do mikrofónu FIS.

Vyjadril sa aj k teoretickej možnosti získať malý glóbus v superobrovskom slalome: "Nie je tam už šanca. Marko jazdí fantasticky a má to výborne rozbehnuté. Niečo som síce stiahol, no je to tesne pod sto bodov. Musel by som vyhrať a spoliehať sa na to, že Odermatt nebude bodovať. V tejto chvíli to je nereálne," dodal.

Veľkým prekvapením bolo umiestnenie Pietra Zazziho. Talian štartoval s číslom 50, no za pódiom zaostal iba o 12 stotín. Zaznamenal najlepší výsledok v kariére, keď vylepšil svoje doterajšie maximum z Bormia. V talianskom stredisku skončil 28. decembra minulého roka v zjazde na 18. priečke. Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.

Na štarte opäť chýbal druhý v celkovom poradí Cyprien Sarrazin. Francúz doplatil v tréningu na pád, pri ktorom si poranil lýtko, vynechal okrem nedeľňajších pretekov aj sobotňajší zjazd.

Muži sa najbližšie predstavia v Palisades Tahoe. V americkom stredisku ich čakajú ďalší víkend obrovský slalom a slalom (24.-25. februára).

výsledky super-G SP mužov v Kvitfjelli: 1. Vincent Kriechmayr (Rak.) 1:09,23 min., 2. Jeffrey Read (Kan.) +0,17 s, 3. Marco Odermatt (Švaj.) a Dominik Paris (Tal.) obaja +0,19, 5. Cameron Alexander (Kan.) +0,21, 6. Guglielmo Bosca a Pietro Zazzi (obaja Tal.) +0,31, 8. Arnaud Boisset (Švaj.) +0,34, 9. Raphael Haaser (Rak.) +0,35, 10. Mattia Casse (Tal.) +0,41

celkové poradie SP (po 27 z 38 súťaží): 1. Odermatt 1602 b., 2. Cyprien Sarrazin (Fr.) 684, 3. Manuel Feller (Rak.) 669, 4. Kriechmayr 667, 5. Loic Meillard (Švaj.) 514, 6. Paris 499, ..., 129. Andreas ŽAMPA (SR) 7

poradie v super-G (6 z 7): 1. Odermatt 450, 2. Kriechmayr 369, 3. Haaser 251, 4. Bosca 204, 5. Sarrazin 174, 6. Nils Allegre (Fr.) 171