Po nešťastnom páde vzdala snahu o účasť na olympiáde: Česká hviezda ohlásila koniec kariéry

Česká plavkyňa Simona Kubová Česká plavkyňa Simona Kubová Zdroj: Profimedia

PRAHA - Jedna z najlepších českých plavkýň Simona Kubová ukončila v 32 rokoch súťažnú kariéru.

Elitná znakárka štartovala na olympijských hrách v Londýne, Riu de Janeiro aj Tokiu, má medaily z majstrovstiev Európy i svetového šampionátu v krátkom bazéne. Informáciu o ukončení kariéry Kubová potvrdila ČTK.

So šiestimi prvenstvomi rekordérka českej ankety Plavec roka mala pretekať na februárových majstrovstvách sveta v Dohe, ale tri týždne pred začiatkom si pri páde nešťastne zlomila rebro a prvýkrát od roku 2009 musela šampionát vynechať. Nakoniec vzdala aj snahu o účasť na letných OH v Paríži.

"Ja už končím asi päť rokov, zranenie to, samozrejme, urýchlilo. Jednoducho som si povedala, že nastal ten správny čas," povedala ČTK Kubová.

Olympijským maximom chomutovskej rodáčky tak zostane 10. miesto na stovke z Londýna 2012. Na tej istej trati bola na MS 2013 šiesta a o rok skôr získala európsky bronz. Rovnaký kov má aj z MS v krátkom bazéne, z kontinentálnych šampionátov si ešte pod dievčenským menom Baumrtová priviezla desať medailí vrátane zlata na 50 m z roku 2013.

"Najviac si cením titul majsterky Európy, bronz z majstrovstiev sveta v krátkom bazéne a desiate miesto z olympiády. Boli aj momenty, že sa niečo nepodarilo, ale to je súčasťou športu. Niečo by som urobila lepšie, niečo, bohužiaľ, zdravotne nešlo, ale spätne neľutujem nič," uviedla Kubová.

Kubová plánovala koniec kariéry už po odložených OH v Tokiu, no novú motiváciu jej dala profesionálna liga ISL, v ktorej v roku 2021 oslavovala s tímom Energy Standard celkové víťazstvo. Tam tiež začala spolupracovať s kanadským koučom Tomom Rushtonom v jeho silnej medzinárodnej skupine.

Na vlaňajších MS vo Fukuoke dvakrát postúpila do semifinále a na majstrovstvách republiky získala na päťdesiatke 35. individuálny titul. K olympijskému limitu sa česká rekordérka na všetkých troch znakárskych tratiach priblížila na 18 stotín.

"Trénujem deti v Kadani, teraz budem nejaký čas pracovať ako fyzioterapeut. Uvidíme, či sa napríklad uplatním v účtovníctve, na ktoré sa teraz rekvalifikujem," dodala Kubová, ktorá bude počas hier v Paríži kandidovať na miesto v komisii športovcov Medzinárodného olympijského výboru.

Viac o téme: Simona Kubová
  • Autor: © Zoznam/
  • Instagram/simonabaumrtova
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy