VIDEO Špičkoví tréneri a parádne podmienky: Vedeli ste, že Slovensko má úžasný tenisový klenot?

Priestory TC Empire TrnavaPriestory TC Empire Trnava Zdroj: Športky - Vlado Anjel

TRNAVA - Priestor mimo centra mestského diania, plne vybavené a moderné priestory, kopec kurtov, k dispozícii bazén, posilňovňa, dokonca i ubytovanie. K tomu všetkému výborní tréneri. Aj takto by sme mohli opísať jednou, dvomi vetami tenisový klub Empire v slovenskom Ríme - Trnave.

História trnavského klubu sa datuje už do roku 1972, keď uzrel prvý raz svetlo sveta. Odvtedy urazil dlhú cestu a pred 15 rokmi sa premenil do súčasnej podoby. Modernej, špičkovej a vysoko kvalitnej. Dnes patrí k najväčším v strednej Európe.

"Na scéne sme už 15 rokov, ale pôvodný starý trnavský klub bol založený pred 50 rokmi. U nás došlo k prerobeniu areálu a zlepšeniu podmienok, ktoré tu boli. Ponúkame špičkové prostredie pre výchovu tenistov na vrcholovej úrovni - máme 13 antukových kurtov, v zimnej sezóne sedem hardových a nafukovacia hala s tromi antukovými kurtami.

V rámci zázemia aj Hotel Empire s reštauráciou, wellness, akadémia, ochladzovací bazén, telocvičňa na kondičnú prípravu i ubytovanie pre hráčov. Všetko majú k dispozícii, nikam sa nemusia presúvať," povedal športový riaditeľ TC Empire Tomáš Boleman.

Jedným z dôkazov kvality býva stály počet mladých tenistov, ktorí sa za asistencie a rodičovskej finančnej pomoci rozhodnú pre zapísanie sa do určitého tenisového klubu. Ten trnavský sa môže tešiť z toho, že voľba padá často práve na nich. Výčet mien hovorí sám za seba.

"Máme tu nádejných juniorov - Natáliu Kročkovú, Mareka Naňa, Daniela Balaščáka, Miloša Karola, Kiaru Ninu Kučíkovú, teraz sme začali spolupracovať s Nikol Sevald. Vytvárame tu podmienky pre reprezentantov do Davis Cupu a Billie Jean King Cupu.

Zázemie tu má Tereza MIhalíková, Igor Zelenay si sem môže prísť zahrať kedykoľvek, opäť sme nadviazali spoluprácu aj s Kristínou Kučovou, ktorá už končí aktívnu kariéru, začala sa venovať trénerstvu a pomáha mladým talentom," pokračoval športový riaditeľ klubu.

Mladí slovenskí tenisti nie sú tým jediným pokladom, ktorým sa môžu v Trnave pýšiť, pretože je tu ešte špeciálna kategória - akísi výnimoční súčasní alebo bývalí členovia klubu. A že nie sú hocijakí, ale špičkové mená svetového ženského tenisu. Nadšencom tohto prenádherného a najférovejšieho športu ich netreba bližšie predstavovať, pretože dobre vedia, o kom sa rozprúdila debata.

"Pomohli sme Ons Jabeurovej, Daria Kasatkinová sa dostala pod vedením Vlada Pláteníka z 350. na 12. miesto, Belinda Benčičová sa tu pripravovala po zranení, bola tu tiež Elina Svitolinová, ktorú sa nám podarilo dostať do top 10. Teší nás, že tieto hráčky máme v referenciách, a že sme im dokázali poskytnúť zázemie."

Hoci TC Empire patrí do súkromných rúk, nikde nie je napísané, že by nemohol spolupracovať napríklad so Slovenským tenisovým zväzom. Lenže kooperácia medzi organizáciami nemusí byť vždy celkom simplicitná, a to je prípad aj dua TC Empire - STZ. Sám športový riaditeľ Boleman vie posúdiť situáciu, pretože pôsobil na oboch stranách barikády.

"Spolupráca musí prebiehať v rámci turnajov, ktoré tu prebiehajú, a taktiež v rámci reprezentantov. Je však minimálna, my si ideme vlastnou cestou. Pôsobil som aj vo výkonnom výbore STZ, snažil som sa ponúknuť myšlienky, aby sa náš tenis posunul koncepčne dopredu. Potom som skončil, lebo naše názory boli diametrálne rozdielne. Našou prioritou je vychovať reprezentantov," zaznelo z úst Bolemana.

Priestory TC Empire Trnava Galéria fotiek (35) Posilňovňa v priestoroch TC Empire Trnava Zdroj: Športky - Vlado Anjel

Aby pekár odviedol kvalitne svoju prácu, potrebuje nielen poctivý a zodpovedný prístup, schopnosti, šikovnosť, ale i vybavenie v podobe pece a kvalitné suroviny. Bez nich by nám chlieb nechutil. Ak sa prenesieme na tenisový kurt, aj osoba s raketou v rukách sa len tak z noci do rána nestane špičková. Sú za tým stovky či tisícky hodín poctivej práce, hektolitre potu, ktoré vsiaknu desiatky mokrých tričiek. Čo teda ponúka trnavský klub v tomto smere?

"Vizitkou dobrého klubu je určite zázemie, trénerský tím - je tu Mišo Milko, Peťo Lajkep, Martin Hromec, Dan Trčka starší i mladší, Branislav Bundzík a Jozef Ivanko. Spolupracovali sme s Vladom Pláteníkom. Vždy sa snažíme mať špičkových trénerov. Tenis je individuálny šport, ale sparingy sú dôležité, aby hráči hrali medzi sebou a posúvali sa. Konkurenčné prostredie je dôležité," myslí si Boleman.

Trnavská akadémia rozprestrela svoje novodobé motýlie krídla pred 15 rokmi a stále napreduje. Je fér porovnávať sa s najlepšími? Napríklad s rozvojovými centrami Patricka Mouratogloua alebo Nicka Bollettieriho? Zrejme nie, pretože tam vedie ešte dlhá cesta, navyše, vraví sa, že s nikým sa netreba porovnávať, lebo osudy sú zakaždým iné. Tí najjagavejší a najúspešnejší však môžu slúžiť ako motivácia k neustálemu napredovaniu.

"Toto sú obrovské akadémie, s ktorými sa nechceme porovnávať. Hráčom, ktorí sem prídu, chceme ponúknuť špičkové podmienky.  Nevieme sa postarať o 100 hráčov, ale 10-15, samozrejme, všetko závisí od ténerského tímu. Som rád, že nás nejako porovnávate so špičkovými akadémiami, snažíme sa robiť dobrú robotu a mať dobré referencie.

Mali sme tu špičkové hráčky, špičkových reprezentantov, takže sa rozhodne máme čím pochváliť. Výsledky sú gro našej roboty, je to zrkadlo, ktoré si vieme nastaviť," uzavrel športový riaditeľ trnavského centra.

EMPIRE Tennis Tour pre rok 2024 pokračuje po dvoch juniorských turnajoch dvoma ženskými turnajmi W50 s dotáciou 40 000 a W75 s dotáciou 60 000 amerických dolárov.

V rámci EMPIRE Tennis Tour v rokoch 2022 až 2024 sa v areáli TC EMPIRE Trnava uskutočnilo viac ako 30 medzinárodných turnajov žien, mužov a juniorov. Táto séria je výnimočná z hľadiska organizácie v rámci celej Európy, kde sa takéto množstvo kvalitných turnajov nikdy neuskutočnilo na jednom mieste.

Najvyššie nasadenou hráčkou na oboch turnajoch je Tamara Zidansek, ktorej patrí 106. miesto v rebríčku WTA. Tamara je momentálne slovinskou jednotkou a líderkou tímu Slovinska Billie Jean King Cupu, s ktorým sa slovenské hráčky stretnú na domácej pôde 12.-13. apríla 2024.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 35

Viac o téme: Belinda Benčičová Elina Svitolinová TC EMPIRE TRNAVA Vladimír Pláteník Ons Jabeurová Tomáš Boleman
  • Autor: © Zoznam/ Ondrej Herceg
  • VIDEO: Športky/Vlado Anjel
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy