FOTO Ako sa dostal klokan do znaku slávneho českého klubu? Toto je pripomienka krásnej histórie

Zeleno-biely dres sa stal symbolom pražského klubu BohemiansZeleno-biely dres sa stal symbolom pražského klubu Bohemians Zdroj: Profimedia

PRAHA - Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský počas návštevy Austrálie pripomenul pamätné turné futbalového klubu Bohemians v tejto krajine v roku 1927, z ktorého si tím z pražských Vršovic odniesol slávny znak s klokanom aj názov.

Šéf českej diplomacie na sociálnej sieti X uviedol, že symbolicky venoval generálnemu guvernérovi Austrálie Davidovi Hurleymu dres Bohemians podpísaný súčasnými hráčmi ako pripomienku daru, ktorý pred takmer 100 rokmi dali vtedajší predstavitelia Austrálie mužstvu pre československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka. Vtedy futbalisti po úspešnej štvormesačnej ceste doviezli do vlasti dva malé klokany.

Zelený klokan v bielom poli sa potom stal klubovým znakom a futbalisti v zelenobielych dresoch sa odvtedy prezývajú "klokani". Turné u protinožcov tiež zmenilo názov klubu - pôvodne to bol AFK Vršovice, ktorého história sa začala písať v roku 1905.

Austrálski usporiadatelia ale chceli mužstvo, ktoré by svojím názvom nejako reprezentovalo krajinu pôvodu, podľa Lipavského navyše nevedeli verbálne zložitý názov vysloviť. Keďže išlo aj o reprezentáciu Československa, bolo mužstvu prepožičané meno Bohemians, teda Česi, ktoré im zostalo aj po návrate. Privezené klokany prezident Masaryk prevzal len symbolicky a venoval ich zvernici v Grébovci.

Najdlhšie turné v histórii českého futbalu

Bohemians najazdili počas svojho turné do Austrálie vyše 50.000 kilometrov, z toho 36.000 km na lodiach, 15.000 km na vlakoch a 500 km autobusmi. Na austrálskej pôde odohrali 19 stretnutí, z ktorých v 14 zvíťazili, v dvoch remizovali a iba v troch prehrali. Zájazd sa stal najdlhším turné v histórii českého futbalu.

"Bohemka bola oslovená ministerstvom zahraničných vecí, aby sa jej dres stal oficiálnym darom Českej republiky pre guvernéra Austrálie. Je nám cťou, že takmer po sto rokoch môžeme u protinožcov opäť reprezentovať našu krajinu," uviedol pražský klub.

S Hurleym, ktorý v Austrálii oficiálne zastupuje britského panovníka, hovoril Lipavský nielen o spoločnej futbalovej histórii oboch vzdialených krajín. Hovorili podľa neho o ruskom imperializme a o tom, ako je bezpečnosť Európy prepojená s bezpečnosťou Indo-Pacifiku. Venovali sa tiež ďalšiemu rozvoju obchodnej a obrannej spolupráce, napísal minister.

Lipavský do Austrálie priletel ako prvý český minister zahraničia po 20 rokoch. Okrem predstaviteľov tamojšej vlády a parlamentu sa už stretol aj s českými krajanmi. Pripomenul, že Austrália je krajinou s piatou najväčšou českou komunitou v zahraničí.

"Zhruba 30.000 českých emigrantov alebo ich potomkov tu našlo nový domov. V nedeľu večer som mal možnosť niektorých z nich pozdraviť a poďakovať im za to, ako českú kultúru udržiavajú aj na druhom konci planéty," uviedol šéf českej diplomacie.

Viac o téme: Bohemians Praha 1905
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: X/Jan Lipavský
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy