Fanúšikovia atletiky, toto si musíte prečítať: Svetový šampionát čakajú veľké zmeny

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: TASR/AP/Denes Erdos

GLASGOW - Majstrovstvá sveta budú počnúc rokom 2025 uzatvárať atletickú sezónu. Rozhodla o tom Svetová atletika, ktorá to zverejnila na svojom webe.

V novom kalendári tak bude mať svetový šampionát pravidelné miesto v polovici septembra. Doteraz sa MS konali väčšinou v letných mesiacoch. Po šampionáte vrcholila Diamantová liga. Výnimkou boli majstrovstvá sveta 2019 v Dauhe, ktoré sa kvôli tamojšiemu horúcemu počasiu uskutočnili na prelome septembra a októbra.

Od trvalého presunu na koniec sezóny si Svetová atletika sľubuje vyvrcholenie atletického diania na najsledovanejšom globálnom podujatí a vytvorenie stabilnej termínovej listiny pre ďalšie preteky.

Zmení sa aj počet dráh

Ak budú mať usporiadatelia majstrovstiev sveta k dispozícii deväť dráh, budú sa nanovo využívať pravidelne. Semifinále a finále behov od 100 do 800 metrov aj všetkých štafiet budú v tom prípade deväťčlenné, schválila Svetová atletika.

Najlepší traja atléti zo semifinále postúpia priamo do finále. V tradičnom modeli osemčlenného finále postupujú prví dvaja z každého behu a ďalší dvaja s najlepšími časmi.

Po vlaňajšom šampionáte v Budapešti v najbližších rokoch atletické MS zamieria do Ázie. V roku 2025 sa uskutočnia v Tokiu, o dva roky neskôr v Pekingu.

Viac o téme: Svetová atletika World Athletics
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy