Táto dáma sa blíži k nesmrteľnosti: Slovenská legenda opäť dosiahla vskutku výnimočnú vec

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vedené slovenskou trénerkou Natáliou HejkovouBasketbalistky ZVVZ USK Praha vedené slovenskou trénerkou Natáliou Hejkovou Zdroj: TASR/FIBA

PRAHA - Basketbalistky ZVVZ USK Praha porazili doma v rozhodujúcom treťom štvrťfinále Európskej ligy Schio 74:54 a postúpili tretíkrát za sebou do Final Four.

V semifinále sa stretnú 12. apríla s francúzskym tímom Villeneuve d'Asc, ktorý zvíťazil 73:58 v Maďarsku na palubovke Miškolca. Druhú dvojicu tvorí obhajca trofeje Fenerbahce Istanbul a ďalší turecký celok Mersin, porazený finalista minulého ročníka. Dejisko finálového turnaja ešte nie je určené.

"Postup si veľmi cením. Máme oveľa tímovejší výber ako vlani. Nemáme žiadnu vyloženú hviezdu, ale je to tím. To je obrovská sila," povedala novinárom slovenská trénerka Natália Hejková. "Keď sa pozriete na stránku Euroligy, nemáme tam jediný highlight. O nás sa vôbec nepíše, pretože je ťažké vytiahnuť jednotlivé veci. Dať tam celý tím jednoducho nejde," doplnila.

České majsterky, ktoré pred dvoma týždňami zvíťazili doma 78:60, ale potom prehrali minulú stredu v Taliansku 61:73, sa dostali do rozhodujúcej fázy súťaže siedmykrát v histórii. K triumfu ich ťahala nemecká pivotka Nyara Saballyová, ktorá zaznamenala 19 bodov. María Condeová si pripísala double-double za 11 bodov a 11 doskokov. Hostkám nestačilo ani 15 bodov a 11 doskokov Dorky Juhászovej.

Cieľ je jasný

Pražanky vrátili Schiu minuloročnú porážku v boji o tretie miesto. Vo štvrťfinále Európskej ligy vyradili taliansky celok druhýkrát počas troch sezón, tiež pred dvoma rokmi vyhrali 2:1 na zápasy. Naďalej sa môžu usilovať o druhý euroligový titul. Doteraz jedinýkrát triumfovali pred deviatimi rokmi.

"Cieľ je jasný, prejsť cez semifinále. Villeneuve si na nás bude veriť, pretože nás doma porazili. Ale teraz to bude iný zápas," doplnila Hejková.

České šampiónky sa museli zaobísť bez zranenej kapitánky a rozohrávačky Teji Oblakovej. Hosťujúce hráčky začali duel bojovne a aj vďaka šiestim bodom Juhászovej sa ujali vedenia 11:4. USK ale vrátila čoskoro na dostrel siedmich bodmi Condeová. Prvá štvrtina sa skončila 16:16.

Pražanky v druhej štvrtine spevnili obranu. Viac ako sedem minút nedovolili súperkám skórovať a po šnúre 14 bodov utiekli do vedenia 30:18. Schio znížilo, USK napriek tomu odchádzal do polčasovej prestávky s deväťbodovým náskokom. Schio nazbieralo v tom čase 10 strát, USK len polovicu.

"Hral sa tretí zápas a na začiatku bola nervozita. V tej chvíli nám ale pomohol ľahký kôš a diváci. Dostali sa do toho a my sme začali veľmi dobre brániť. Dostať od Schia 54 bodov je veľmi dobré," uviedla Hejková.

Agresívny prístup

České majsterky zachytili aj úvod druhého polčasu. Po šiestich bodoch Ezi Magbegorovej zvýraznili vedenie na 40:25. Kouč Schia George Dikaiulakos si vzal oddychový čas, náskok USK napriek tomu narástol až na 18 bodov. Až v závere tretej štvrtiny taliansky tím znížil, USK ale vrátila do dvojciferného náskoku pred záverečnou časťou Condeová košom s klaksónom.

"Hrali sme to, čo sme mali hrať, a hrali sme agresívne. V Schiu sme mali aj nejaké pokyny, ale bolo to bez agresivity. Dnes to bolo agresívne a hráčky si za tým išli. Každá z nich k tomu niečo pridala," podotkla Hejková.

Pražanky zlomili definitívne odpor súpera v úvode poslednej štvrtiny. Rozstrieľala sa hlavne Saballyová, ktorá získala USK späť osemnásťbodové vedenie. Domáce basketbalistky v závere nepripustili drámu, vyhrali o 20 bodov a vychutnali si potlesk divákov postojačky.

Viac o téme: Euroliga Natália Hejková ZVVZ USK Praha Teja Oblaková