Tvrdý biznis menom NHL: Slováci sa museli sťahovať v posledný deň prestupového obdobia

Marián Gáborík, Tomáš Tatar a Marián HossaMarián Gáborík, Tomáš Tatar a Marián Hossa Zdroj: Športky - Profimedia, SITA/AP

BRATISLAVA - Dnes je v kalendári dátum 8. marec a zdatní fanúšikovia hokeja vedia, čo to znamená - trade deadline alebo ak chcete, posledný deň prestupového obdobia v NHL.

Počas nasledujúcich hodín majú generálni manažéri 32 klubov šancu kúpiť alebo predať akýchkoľvek hráčov. Dnes o 21:00 nášho času sa uzavrie prestupový trh a do leta ostanú súpisky bez zmeny.

V tomto čase sa už pomaly kryštalizuje tabuľka a už je viac-menej isté, ktoré tímy uvidíme v nadstavbovej časti, kde budú bojovať o bájny Stanleyho pohár. Práve tímy, ktoré sa chystajú na druhú, podstatne náročnejšiu časť sezóny, potrebujú osviežiť formácie a hľadajú ten správny mix, vďaka ktorému môžu uspieť vo vyraďovacej fáze.

Počas tohto ročníka boli vymenení Tomáš Tatar (Colorado -> Seattle) a Adam Ružička (Calgary -> Arizona), po ktorom sa po škandále akoby zľahla zem.

Zvyšok slovenského celku v NHL zrejme môže zostať v pokoji, pretože v posledných hodinách prestupového obdobia sa neočakáva, že by mal niekto z našich hráčov zmeniť dres. Avšak, ako sa hovorí, trh nikdy nespí a možno práve v čase, keď čítate tieto riadky, pečie niektorý z GM prestup práve slovenského hokejistu.

V minulosti sa však našim chlapcom tento deň ani zďaleka nevyhýbal a fanúšikovia pod Tatrami boli svedkami množstva výmen. V nasledujúcich riadkoch sme sa pozreli na prestupy slovenských hokejistov, ktorí zmenili klub v posledných možných hodinách, možno aj minútach.

V článku sme zmapovali "trade deadliny" od sezóny 2005/2006. Sezónu predtým sa na prestupovom trhu nič nedialo, pretože, ako všetci vieme, v NHL sa nehralo a elitní hráči sa zväčša pohybovali po európskych klziskách.

Dvaja Hossovci v jeden deň

28. február 2008 sa zapísal nielen do hokejovej histórie, ale aj do kroniky rodiny Hossovcov. V tejto deň boli totiž vymenení obaja bratia, Marián aj Marcel. Hlavne výmena staršieho z dvojice vtedy vzbudila veľký ohlas.

Marián, ktorého draftovala Ottawa v roku 1997 z 12. miesta, zmenil klub už ako veľmi vyspelý útočník, ktorý mal za sebou dve takmer stobodové sezóny v Atlante. Do Pittsburghu prichádzal ako veľmi silná posila do play-off, v ktorom to tím z východného pobrežia USA dotiahol až do finále. Tam ale podľahol Detroitu.

Po sklamaní vo finále a v honbe za Stanleyho pohárom sa Hossa rozhodol opustiť zostavu "tučniakov" a vybral sa do Detroitu. Zvyšok histórie už poznáte. Druhé sklamanie, za ktorým prišla trojnásobná radosť s Chicagom, kde sa jeho 81-tka stala symbolom nezlomnosti a vytrvalosti a právom teraz visí pod stropom United Center.

Presun Mariána Hossu z Galéria fotiek (12) Presun Mariána Hossu z Atlanty do Pittsburghu Zdroj: capfriendly.com

Mladší z dvojice bratov Hossovcov sa v roku 2008 sťahoval do vtedajšieho Pheonixu po troch rokoch strávených vo "veľkom jablku". Tento prestup bol zároveň začiatkom jeho konca v NHL. V "púšti" odohral len 14 stretnutí, v ktorých nebodoval a po sezóne zamával najlepšej lige sveta, aby sa stal jedným z najlepších hráčov v lotyšskom tíme Dinamo Riga.

Trade Marcela Hossu z Galéria fotiek (12) Trade Marcela Hossu z New Yorku Rangers do vtedajšieho Phoenixu Zdroj: capfriendly.com

Jurčina dvakrát vo Washingtone

O dva roky neskôr sa v trade deadline dočkali výmeny slovenskí obrancovia Milan Jurčina a Ľubomír Višňovský.

Prvý menovaný zažil zaujímavé prestupové obdobie. V decembri ho poslal Washington do Columbusu, aby ho v marci opäť získal späť za výber v drafte. Avšak, Jurčina sa neskôr zranil a spomínaný ročník nedohral. Cez leto sa ako neobmedzený voľný hráč sťahoval do New Yorku, kde nasledujúce ročníky hájil farby Islanders.

Milan Jurčina sa vracal Galéria fotiek (12) Milan Jurčina sa vracal do Washingtonu po krátkej anabáze v Columbuse Zdroj: capfriendly.com

Ľubomír Višňovský odštartoval kariéru v LA. Do Edmontonu sa presunul rok predtým, ako prišla výmena do Anaheimu. V ňom zotrval tri sezóny a v zostave "káčerov" sa zaradil medzi elitných obrancov. Škoda, že útly bek z Topoľčian nenaskočil do NHL v dnešnej dobe. V tom čase bol totiž záujem skôr o urastených obrancov, akým bol napríklad Zdeno Chára. 

Ľubo Višňovský sa v Galéria fotiek (12) Ľubo Višňovský sa v roku 2010 dočkal výmeny z Edmontonu do Anaheimu Zdroj: capfriendly.com

Dvojnásobná bomba Gáboríka

Nasledujúce roky celé Slovensko pozorne sledovalo situáciu najmä okolo útočníka Mariána Gáboríka. Ten bol v roku 2013 ako veľká zámorská stálica vymenený do Columbusu. Pri jazdcoch v New Yorku nenaplnil očakávania trénera Johna Tortorellu a po viacnásobných nezhodách sa Rangers odhodlali Gáborika poslať do Ohia vo veľkej výmene, ktorej súčasťou boli až šiesti hokejisti.

Marián Gáborík a jeho Galéria fotiek (12) Marián Gáborík a jeho veľká výmena do Columbusu Zdroj: capfriendly.com

Gáborík ani v Columbuse nezaujal a za Blue Jackets neodohral ani jednu kompletnú sezónu. Tím sa ho v roku 2014 zbavil a poslal ho do Kalifornie. V LA Gáborík herne ožil, v play-off strelecky explodoval a nakoniec po ťažkom období, v ktorom ho trápili aj zranenia, sa tešil z víťazstva Stanleyho pohára. Vo finále porazili Kings práve New York Rangers.

Marián Gáborík sa v Galéria fotiek (12) Marián Gáborík sa v roku 2014 porúčal do LA, kde neskôr vyhral Stanleyho pohár Zdroj: capfriendly.com

Halák sa v Buffale dlho neohrial

Pred začiatkom vyraďovacej časti v roku 2014 zmenil dres aj Jaroslav Halák. Oného 28. februára ho vymenili v megatrejde zo St. Louis do Buffala. Opačným smerom putovala brankárska legenda Ryan Miller a center Steve Ott. Prešlo pár dní, Halák do hry v drese Sabres nezasiahol a v posledný deň prestupového obdobia sa sťahoval z Buffala do Washingtonu.


Jaroslav Halák neodohral v Galéria fotiek (12) Jaroslav Halák neodohral v Buffale ani zápas a sťahoval sa do Washingtonu Zdroj: capfriendly.com

Okrem Haláka a Gáboríka sa v tom istom roku dočkal výmeny aj obranca Andrej Meszároš. Teraz už 38-ročného zadáka vtedy získal Boston z Philadelphie za výber v 3. kole draftu. Pre slovenského reprezentanta boli "medvede" už štvrtou zastávkou v NHL.


Výmena Andreja Meszároša do Galéria fotiek (12) Výmena Andreja Meszároša do Bostonu Zdroj: capfriendly.com

Zaujímavý trejd postihol v roku 2016 obrancu Martina Gernáta. Do NHL ho draftoval Edmonton, za ktorý ale neodohral ani jeden zápas. Zväčša pôsobil v juniorke, ale pár zápasov odkorčuľoval aj v AHL. Oilers ho poslali do Anaheimu, kde sa ale taktiež nepresadil a v najlepšej lige nakoniec neodohral ani jedno stretnutie.

Ako protihodnota smeroval z Kalifornie útočník Pat Maroon - teraz už veterán, trojnásobný šampión NHL a momentálne hráč Minnesoty.

Martin Gernát ako hráč Galéria fotiek (12) Martin Gernát ako hráč AHL bol vymenený z Edmontonu do Anaheimu Zdroj: capfriendly.com

Tatar k nováčikovi súťaže

O dva roky neskôr sa na poslednú možnú chvíľu upiekol trejd Tomáša Tatara. Ten sa v Detroite trápil a tak prišlo vykúpenie a presun do vtedy nového tímu Vegas. Za Tatara Vegas obetovalo tri výbery v drafte.

Tatar sa ale v meste hriechu dlho nezdržal a už v septembri prišla ďalšia výmena do Montrealu. Opačným smerom putoval Max Pacioretty, spolu so Slovákom prišiel do Canadiens istý mladík menom Nick Suzuki.

Tomáš Tatar sa z Galéria fotiek (12) Tomáš Tatar sa z Detroitu musel presťahovať do Vegas Zdroj: capfriendly.com

Posledným Slovákom, ktorý zmenil dres v hodine dvanástej, bol Richard Pánik. Ten sa v roku 2021 sťahoval z Washingtonu do Detroitu. Do tímu "červených krídel" putoval aj Čech Jakub Vrána a dva výbery v drafte. Capitals na oplátku získali Anthonyho Manthu.

Zaujímavosťou na tejto výmene je aj to, že Anthony Mantha bol vymenený aj v posledných dňoch, keď sa z Washingtonu presunul k obhajcom Stanleyho pohára do Vegas.

Richard Pánik v roku Galéria fotiek (12) Richard Pánik v roku 2021 zmenil Washington za Detroit Zdroj: capfriendly.com

Viac o téme: Milan Jurčina Marcel Hossa Jaroslav Halák Ľubomír Višňovský Marián Hossa Andrej Meszároš Marián Gáborík Richard Pánik Tomáš Tatar

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy