Vynikajúce správy na záver týždňa: Slovensko dostalo dôveru na organizáciu európskej fiesty!

Na snímke hádzanárky Slovenska Na snímke hádzanárky Slovenska Zdroj: TASR/Roman Hanc

BRATISLAVA - Slovensko získalo spoluorganizovanie majstrovstiev Európy hádzanárok v roku 2026.

Podujatie bude hostiť spolu s Poľskom, Rumunskom, Českom a Tureckom, šampionát s 24 reprezentáciami je na programe 3. až 20. decembra 2026. Vo štvrtok o tom rozhodol Výkonný výbor Európskej hádzanárskej federácie v Kolíne nad Rýnom.

EHF pôvodne evidovala samostatné kandidatúry Turecka, Slovenska s Rumunskom a Česka s Poľskom. Po prehodnotení viacerých faktorov sa rozhodla prideliť organizáciu všetkým piatim záujemcom s úmyslom, aby sa vrcholná európska ženská hádzaná dostala do čo najviac európskych krajín a mala čo najväčšiu propagáciu.

Zámer EHF podporuje aj fakt, že najbližšie tri kontinentálne šampionáty žien sa uskutočnia celkovo v jedenástich krajinách. ME 2024 budú v Rakúsku, Maďarsku a Švajčiarsku, ME 2026 v spomenutých piatich štátoch a ME 2028 budú organizovať Nórsko, Dánsko a Švédsko.

Šanca na reštart

Slovenský zväz hádzanej je s verdiktom spokojný. "V mene Slovenského zväzu hádzanej by som chcel vyjadriť veľkú radosť a hrdosť pri správe, že Slovensko bude spolu s ďalšími spoluorganizátormi hostiteľom ME 2026 v hádzanej žien.

Vnímame to ako šancu pre slovenskú hádzanú na reštart po zničujúcom covidovom období, ako impulz pre náš národný tím žien pracovať na sebe, ukázať sa už v tejto rozohranej kvalifikácii a nastúpiť cestu k vrcholu o dva a pol roka pred domácimi fanúšikmi.

Pevne veríme, že spoločne s novým Ministerstvom cestovného ruchu a športu SR sa nám podarí ukázať Slovensko v tom najlepšom svetle a spolu s ďalšími spoluorganizátormi pripravíme nezabudnuteľné ME 2026 v hádzanej žien v historickom formáte piatich krajín ako celoeurópsku oslavu športu," uviedol prezident SZH Jaroslav Holeša.

Na snímke hráčky Slovenska Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Kontinentálny šampionát je druhý s účasťou 24 tímov, v základnej fáze bude šesť štvorčlenných skupín. Ich zápasy sa odohrajú v Bratislave, Oradei, Kluži, Antalyi, Brne a v Katoviciach. Poľské dejisko bude hostiť aj finále, predtým aj prvé fázy play-off spoločne s Klužom. Podujatie sa malo pôvodne konať v Rusku, EHF začala s hľadaním náhradného organizátora v lete.

Slovensko naposledy hostilo vrcholné hádzanárske podujatie v roku 2022, keď privítalo spoločne s Maďarmi mužskú európsku elitu. V  kandidatúre 2026, ktorú podalo v októbri, ponúkalo ako dejisko aj Košice a ME malo hostiť len s Rumunskom. Turecko a ani Česko ešte žiadne hádzanárske ME neorganizovali.

Kelecsényi verí, že Slovenky čakajú dve ME za sebou

Viceprezident Slovenského zväzu hádzanej Ernö Kelecsényi verí, že slovenské hádzanárky majú pred sebou dvojitú účasť na kontinentálnom šampionáte. Európska hádzanárska federácia oznámila v piatok udelenie ME 2026 medzi päť krajín vrátane Slovenska, čo zaručuje tímu účasť na tomto fóre. Momentálne prebieha kvalifikácia na tohtoročné ME, ktoré sa uskutočnia v decembri.

Slovenky boli na majstrovstvách Európy dvakrát, naposledy v roku 2014. V prebiehajúcej kvalifikácii v podstate bojujú o priamy postup s Ukrajinou, no šancu majú aj na základe postavenia v tabuľke tretích tímov. Pridelenie turnaja v roku 2026 medzi päť krajín však pre Slovensko znamená aj absenciu zápasov play-off, ktoré sa uskutočnia v rumunskom Kluži a poľských Katoviciach. Tie budú aj dejiskom finále.

Na snímke hádzanárky Slovenska Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

"Keď sa pozeráme na plusy a mínusy, tak niečo aj stratíme. Berieme to však pozitívne a snažíme sa vidieť výhodu v tom, že naše dievčatá môžu hrať doma. Momentálne prebieha kvalifikácia na ME 2024, verím, že postúpime a budeme mať dva šampionáty za sebou. Na ten druhý sa môžeme lepšie pripraviť v EURO Cupe, keďže nemusíme hrať kvalifikáciu," uviedol Kelecsényi na piatkovom brífingu.

"Preberali sme viacero možností, ale nič sa asi nemohlo vyrovnať hokejovému štadiónu. Navyše nezaostávame za halami v Kluži a Katoviciach, ktoré majú približne desaťtisícovú kapacitu," opísal proces výberu dejiska Kelecsényi. V kandidatúre Slovenska, ktorú pôvodne podávalo len s Rumunskom, boli ako dejisko aj Košice. Tie vypadli z procesu spoločným rozhodnutím SZH a EHF.

"Môžem to hodnotiť len pozitívne. Cítim radosť a hrdosť na to, že sme získali ďalší šampionát v krátkom časovom úseku po ME mužov 2022. Myslím si, že je to ďalšia príležitosť ukázať, že vieme takéto podujatia organizovať," dodal viceprezident. Šampionát je na programe 3. až 20. decembra 2026.

Viac o téme: Slovensko Česko Jaroslav Holeša Ernö Kelecsényi ME v hádzanej 2026
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy