Len tak ďalej: Parížska olympiáda prepíše dejiny, taká veľká vec sa neudiala 124 rokov

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/John Leicester

PARÍŽ - Parížska olympiáda bude znova písať históriu ženského športu.

V Paríži 1900 prvýkrát pretekali ženy pod piatimi kruhmi, tento rok sa ich podiel v poli účastníkov prvýkrát vyrovná mužom. Pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa žien to pripomenul Medzinárodný olympijský výbor.

Na prvých novodobých olympijských hrách v roku 1986 v Aténach pretekali iba muži. To sa o štyri roky neskôr zmenilo, aj keď ženy tvorili v Paríži 1900 iba 2,2 percenta olympionikov. S drobnými výkyvmi v St. Louis 1904 a Berlíne 1936 sa zastúpenie žien na olympijských športoviskách kontinuálne zvyšovalo.

Na letných hrách ich bola prvýkrát viac ako štvrtina v Soule 1988. Ženy prekonali tretinový podiel o osem rokov neskôr v Atlante a na posledných OH v Tokiu pretekalo 48 percent žien a 52 percent mužov.

50 na 50

V Paríži 2024 sú účastnícke kvóty prvýkrát rozdelené päťdesiat na päťdesiat. "Chystáme sa osláviť jeden z najvýznamnejších momentov v histórii ženskej účasti na olympijských hrách a v športe všeobecne," komentoval prezident MOV Thomas Bach prelom histórie. "Tešíme sa na Paríž 2024, kde uvidíme výsledky enormného nasadenia olympijského hnutia a jeho priekopníčiek. Toto je náš príspevok k rodovo vyváženejšiemu svetu," doplnil šéf svetového olympizmu.

Úplne vyrovnaný počet žien a mužov bude mať 28 z 32 športov, v ktorých sa budú vo francúzskej metropole na prelome júla a augusta rozdeľovať olympijské medaily. Celkom bude 157 mužských, 152 ženských a 20 zmiešaných súťaží.

MOV dlhodobo pracuje na rovnosti pohlaví pod piatimi kruhmi. Od Tokia 2021 môžu vlajky jednotlivých výprav na slávnostnom zahájení spoločne niesť muž a žena. MOV tiež apeluje na to, aby v každom tíme bol aspoň jeden športovec z každého pohlavia. V Paríži sa prvýkrát na záver atletického programu nepobeží mužský, ale ženský maratón.

Výrazne vyšší podiel žien bude aj v organizácii Olympic Broadcasting Services, čo je spoločnosť založená MOV pre tvorbu prenosov a ďalšieho televízneho obsahu z olympijských hier. V Paríži by mali ženy obsadiť 35 z 92 komentátorských pozícií tohto dodávateľa materiálu pre lokálnych majiteľov vysielacích práv. To by bol dvojnásobok v porovnaní s OH 2016 v Riu de Janeiro.

Viac o téme: LOH Paríž 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy