Narodil sa na Slovensku, v osemnástich odišiel do Prahy: Futbalová ikona oslavuje krásne jubileum

Bývalý futbalista a tréner Jozef JarabinskýBývalý futbalista a tréner Jozef Jarabinský Zdroj: Profimedia

PRAHA - Ako hráč dosiahol Jozef Jarabinský, ktorý sa narodil 12. marca 1944 v slovenskej dedine Jarabina, najviac na domáci pohár.

Oveľa úspešnejšiu kariéru ale niekdajší útočník zažil na trénerskej lavičke - so Spartou Praha získal v rokoch 1989, 1990 a 1995 tri ligové tituly. Trénoval ale aj pražskú Slaviu a niekoľko rokov pôsobil v cudzine. Vystriedal niekoľko tímov v Turecku, viedol známy španielsky klub Betis Sevilla a skúsenosti má aj z čínskej ligy.

Slovenský rodák zapustil už pred mnohými rokmi korene v Čechách, mal iba 18 rokov, keď z bratislavského Slovana zamieril do Bohemians Praha. "Slovenské občianstvo nemám, tam som sa narodil a jazdím na návštevy tak dvakrát za rok," zveril sa pred rokmi niekdajší priebojný útočník a uznávaný strelec, ktorý si vyskúšal aj reprezentačný dres, hral na olympiáde v Mexiku v roku 1968.

V tom čase Jarabinský prešiel do Dukly, s ktorou v sezóne 1968 až 1969 získal československý pohár.

Prvoligovú kariéru ukončil v Sparte, ktorej dres absolvent Vysokej školy chemicko-technologickej obliekal medzi rokmi 1969 a 1971. Na Letnej tiež začínal ako tréner, keď v rokoch 1974 až 1983 viedol juniorské tímy. U seniorov začínal v sezóne 1983/84 v prvej slovenskej lige v Poprade, potom viedol vo federálnej lige Prešov a Nitru.

Do Prahy sa vrátil v roku 1986 ako asistent Václava Ježka v Sparte a podieľal sa na zisku dvoch titulov (1987 a 1988). Kariéru ukončil v roku 2008 v Turecku.

Viac o téme: Jozef Jarabinský
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy