Ako prvý utiekol spoza železnej opony, nevedel ani ceknúť po anglicky: Nemal som inú možnosť

Václav Nedomanský Václav Nedomanský Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

PRAHA - Okrem rekordného počtu reprezentačných gólov sa preslávil hokejový útočník Václav Nedomanský aj tým, že sa ako jeden z prvých Európanov presadil aj v NHL, kde prešľapával cestu svojim nástupcom.

Vyhlásený kanonier vybojoval deväť medailí z majstrovstiev sveta vrátane zlata z roku 1972, z dvoch olympiád si odviezol striebro a bronz. Člen štyroch rôznych Siení slávy "Big Ned" oslávi 14. marca 80. narodeniny. 

Urastený stredný útočník Slovana Bratislava patril na prelome 60. a 70. rokov k najlepším hokejistom starého kontinentu, za Československo nastrieľal v 220 zápasoch 163 gólov. V rokoch 1965 až 1974 sa zúčastnil desiatich svetových šampionátov za sebou, trikrát bol vybraný do All stars tímu MS a v roku 1974 bol vyhlásený za najlepšieho útočníka turnaja.

Nemal som inú možnosť

V tom istom roku emigroval cez Švajčiarsko do zámoria, nie však do NHL, ale do konkurenčnej WHA. V tvrdej súťaži patril Nedomanský k najväčším hviezdam, počas necelých štyroch sezón, v ktorých obliekol dresy tímov Toronto Toros a Birmingham Bulls, zaznamenal 141 gólov. Do NHL naskočil až v 33 rokoch, napriek tomu v nej stačil vo farbách Detroitu, New York Rangers a St. Louis odohrať 428 stretnutí s bilanciou 125 gólov a 283 kanadských bodov.

"Nemal som inú možnosť ako uspieť. Nemohol som si z existenčných dôvodov dovoliť opustiť profesionálny šport. Prídete v tridsiatich a komunikujete na úrovni päťročného dieťaťa. Nehovoril som, mnohým veciam som nerozumel a pomoc žiadna nebola. Ešteže sa hral hokej. Keď som dokázal, že som lepší ako ostatní, začali si ma vážiť," povedal člen českej, slovenskej i medzinárodnej hokejovej Siene slávy.

Pred piatimi rokmi ho ako druhého Čecha vyznamenala rovnakou poctou aj NHL, o rok neskôr dostal štátnu Medailu Za zásluhy.

Legendárny hokejista a ambasádor Galéria fotiek (2) Václav Nedomanský Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Korčule zavesil na klinec až na prahu štyridsiatky v roku 1983. Potom sa nejaký čas venoval trénovaniu, viedol nemecký Schwenningen a rakúsky Innsbruck. Upozornil na seba aj odvážnym, hoci nakoniec neúspešným súdom s mocným kanadským agentom Alanom Eaglesonom kvôli tomu, že pri vyjednávaní o novej zmluve nehájil jeho záujmy.

Neskôr začal pôsobiť ako skaut v NHL, postupne pracoval pre Los Angeles, Nashville a naposledy pre Vegas. Zastával aj funkciu konzultanta pri slovenskej reprezentácii, bol skautom výberu Európy pre Svetový pohár.

S hokejom Nedomanský začínal v rodnom Hodoníne, kvôli vysokoškolskému štúdiu prešiel začiatkom 60. rokov do Bratislavy, kde sa v drese Slovana stal štyrikrát najlepším ligovým kanonierom a trikrát aj najproduktívnejším hráčom. Počas 12 sezón v najvyššej súťaži si v 419 zápasoch pripísal 369 gólov. S 532 gólmi v lige a reprezentácii je v Klube hokejových strelcov tretí.

Ilegálny odchod za oceán

O robustného centra s vynikajúcou strelou zápästím, ktorý bol od roku 1968 pravidelne najlepším kanonierom čs. mužstva na vrcholných turnajoch, sa čoskoro začali zaujímať zámorskí skauti.

Na začiatku 70. rokov sa už rysoval jeho oficiálny prestup do Atlanty Flames, ale nakoniec ho úrady zatrhli. To bol tiež jeden z hlavných dôvodov Nedomanského ilegálneho odchodu, kvôli ktorému sa do rodnej krajiny mohol znova pozrieť až po novembri 1989.

"Keď som urobil to rozhodnutie ísť do Severnej Ameriky, dobre som vedel, že už nebudem môcť späť do Československa. Ale nikdy som toto rozhodnutie ani na chvíľu neľutoval. Som šťastný za to, ako sa všetko vyvinulo," vyhlásil otec syna Václava a dcér Victorie a Julie.

"Môj postoj je taký, aby som hľadel iba dopredu. Neobzerám sa späť, pretože v minulosti som prežil veľa naozaj zlých skúseností. A je lepšie sa k nim vôbec nevracať a nemyslieť na ne," doplnil Nedomanský.

Viac o téme: Václav Nedomanský
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy