Od hladu určite neumrie: Šéf FIFA zarába kráľovsky, takéto zvýšenie platu by chcel každý

Prezident FIFA Gianni InfantinoPrezident FIFA Gianni Infantino Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

ŽENEVA - Medzinárodná futbalová federácia vlani zvýšila základný plat svojmu predsedovi Giannimu Infantinovi o 33 percent.

Aj s bonusmi si Švajčiar ročne zarobí 4,67 milióna dolárov v hrubom. FIFA to zverejnila vo svojej finančnej správe.

Infantino, ktorý vedie FIFA od roku 2016 a pri minuloročných voľbách nemal protikandidáta, dostal za minulý rok o viac ako pol milióna dolárov viac ako predvlani. Ročný bonus vo výške 1,87 milióna dolárov zostal rovnaký. Infantínov predchodca Sepp Blatter mal za MS 2014 k základnému platu tri milióny dolárov a ročným bonusom zmluvnú prémiu vo výške 12 miliónov dolárov.

V štvorročnom finančnom cykle od roku 2023 plánuje FIFA celkové príjmy vo výške 11 miliárd dolárov. Očakáva sa, že saudskí sponzori vrátane štátnej ropnej spoločnosti Aramco sa pripoja k dlhodobým partnerom federácie Coca-Cole, Adidasu a Vise.

Väčšina komerčných príjmov FIFA je spojená s mužskými majstrovstvami sveta a bude zaúčtovaná v roku 2026. Na šampionáte v USA, Kanade a Mexiku bude o dva roky prvýkrát hrať 48 tímov namiesto doterajších 32.

FIFA uviedla, že za minulý rok, v ktorom usporiadala MS žien v Austrálii a na Novom Zélande, mala príjmy 1,17 miliardy dolárov. Výdavky tvorili 1,75 miliardy. Každej zo svojich 211 členských federácií vypláca každé štyri roky až osem miliónov dolárov.

Viac o téme: FIFA Gianni Infantino
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy