Bez Ruska a Bieloruska: Definitívne potvrdenie od Medzinárodného olympijského výboru

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

LAUSANNE - Športovci z Ruska a Bieloruska sa nebudú môcť zúčastniť na otváracom ceremoniáli olympijských hier v Paríži. V utorok to potvrdil Medzinárodný olympijský výbor.

"Neutrálni športovci zo žiadnej krajiny nebudú súčasťou nástupu výprav počas otváracieho ceremoniálu. Na hrách totiž nebudú reprezentovať žiaden tím, ale budú mať individuálny štatút," vyhlásil riaditeľ MOV James McCloud podľa AP.

Kremeľ kritizuje vylúčenie Rusov a Bielorusov

Kremeľ skritizoval utorkové rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru vylúčiť ruských a bieloruských športovcov z otváracieho ceremoniálu OH v Paríži. Podľa hovorcu Moskvy Dmitrija Peskova to škodí olympijským myšlienkam.

Športovci z Ruska a Bieloruska sa môžu zúčastniť na OH 2024 len pod neutrálnou vlajkou. Práve to má byť dôvodom rozhodnutia MOV, podľa ktorého nemôžu títo športovci na nástupe výprav reprezentovať svoju krajinu, keďže budú na olympiáde súťažiť individuálne.

"Určite to vnímame negatívne. Škodí to myšlienkam olympizmu a porušuje záujmy olympijských športovcov. Nepochybne je to v rozpore so základnou ideológiou olympijského hnutia a absolútne to poškodzuje povesť MOV," citovala Peskova agentúra DPA.

Otvárací ceremoniál je na programe 26. júla a nástup krajín sa nebude konať na štadióne, ako býva zvykom. Namiesto toho sa budú športovci plaviť na lodiach na rieke Seina. O účasti Rusov a Bielorusov na záverečnom ceremoniáli, ktorý sa bude konať 11. augusta, sa podľa MOV rozhodne v správnom čase.

Viac o téme: Bielorusko Rusko MOV Medzinárodný olympijský výbor James McCloud
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy