Krok od splnenia sna: Ubolený ukrajinský národ dostal do žíl futbalovú nádej

Ukrajinskí reprezentanti pred zápasom baráže o postup na ME 2024Ukrajinskí reprezentanti pred zápasom baráže o postup na ME 2024 Zdroj: SITA/AP/Armin Durgut

ZENICA - Futbalisti Ukrajiny udržali v záverečných minútach štvrtkového zápasu na pôde Bosny a Hercegoviny nádej na účasť na tohtoročných majstrovstvách Európy.

V semifinále baráže B-vetvy zdolali balkánskeho súpera 2:1 a v utorok ich čaká vo Vroclave duel o priamy postup s Islandom. Ten si v Budapešti poradil 4:1 s Izraelom, ktorý hral od 73. minúty v početnej nevýhode.

Na Eure nechýbali od 2012

Ukrajinci nechýbali na európskom šampionáte od domáceho turnaja v roku 2012 a v tom predošlom postúpili do štvrťfinále. Hlavnú časť kvalifikácie boli vo vyrovnanej C-skupine s Anglickom, Talianskom a Severným Macedónskom. Úradujúci majstri Európy postúpili na ich úkor len vďaka lepšej bilancii vzájomných zápasov. V B-vetve play-off sú tak favorit, no vo štvrtok prehrávali do 85. minúty 0:1.

Šance Bosniakov, ktorí nenaplnili v "slovenskej" kvalifikačnej J-skupine úlohu spolufavorita popri Portugalsku, žili väčšinu druhého polčasu. V 56. minúte ich poslal do vedenia Mikola Matvijenko, ktorý si dal vlastenca po prieniku Amara Dediča. Ukrajinci však v priebehu štyroch minút otočili skóre a vybojovali postup.

Striedajúci Roman Jaremčuk najprv skóroval v 85. minúte po prihrávke Juchima Konopľu a o chvíľu na to sa gólovo presadil Artem Dovbyk, ktorý ukončil gólový pôst presne po dvoch mesiacoch. V Girone má síce 14 gólov v 27 ligových zápasoch, no naposledy rozvlnil sieť ešte v januári, keď sa blysol hetrikom proti Seville (5:1). "Naši hráči chceli vyhrať a útočili najviac, ako sa dalo," zhodnotil tréner hostí Serhij Rebrov.

Ukrajinskí fanúšikovia počas zápasu Galéria fotiek (16) Ukrajinskí fanúšikovia počas zápasu s Bosnou Zdroj: SITA/AP/Armin Durgut

Izraelská kliatba a suchá šnúra trvá

Izraelčania, ktorí neboli na vrcholnom podujatí od MS 1970 v Mexiku, taktiež viedli. Islanďan Daniel Leo Gretarsson fauloval po polhodine hry Erana Zahaviho. On sám premenil penaltu a poslal svoj tím do vedenia. Ešte pred prestávkou vyrovnal z priameho kopu Albert Gudmundsson a o tri minút neskôr po ďalšej štandardke (rohový kop) skóroval Arnor Ingvi Traustason.

"Domáci" definitívne stratili postup v závere. Najprv dostal červenú kartu Roy Revivo a jeho spoluhráč Zahavi o chvíľu nepremenil penaltu, keď netrafil bránu. Jednoznačný triumf zariadil hosťom Gudmundsson, ktorý skompletizoval hetrik.

"Vlani nám chýbalo v kvalifikácii viac gólov, teraz je späť Gudmundsson a ukázal, že je špičkový hráč," povedal islandský tréner Aage Hareide. "Je to veľké sklamanie. Viedli sme o gól a potom sme dostali dva lacné pred polčasom. V hre 11 na 10 to nikdy nie je ľahké a niekedy nepremeníte penaltu, je to súčasť futbalu. Potom sme viac riskovali. Prehrali sme a musíme si nastaviť zrkadlo, zistiť, čo bolo zlé a čo dobré," dodal izraelský brankár Omri Glazer.

Celkový víťaz B-vetvy bude na záverečnom turnaji v Nemecku v "slovenskej" E-skupine. Stále tak existuje šanca, že tím Francesca Calzonu narazí na Island, ktorý zdolal dvakrát v kvalifikácii (2:1 (v), 4:2 (d)).