Splnili si sen každého športovca: Reprezentanti Česka píšu históriu!

Zľava Jiří Beran, Michal Čupr, Martin Rubeš, Jakub JurkaZľava Jiří Beran, Michal Čupr, Martin Rubeš, Jakub Jurka Zdroj: Instagram/rubesmartin_

TBILISI - Tím českých šermiarov sa kvalifikoval na olympijské hry v Paríži. Účastnícke miesto si zaistil postupom do finále súťaže družstiev na Svetovom pohári v Tbilisi.

Vďaka bodovému zisku českí šermiari preskočili v rebríčku Švajčiarsko, ktoré pred záverečnou kvalifikačnou akciou držalo posledné postupové miesto a dnes skončilo šieste. V gruzínskej metropole sa o úspech postarala zostava Jiří Baran, Jakub Jurka, Martin Rubeš a Michal Čupr.

Píše sa história

"Chalani si dnes na poslednom kvalifikačnom turnaji v Gruzínsku zaistili svoje miesto na olympijských hrách v Paríži. Píše sa história a my sme pri tom," uviedol Český šermiarsky zväz na svojom webe. Šermiarsky tím bol naposledy na olympiáde v Barcelone 1992, vtedy sa kvalifikovali taktiež kordisti.

České družstvo, ktorému pred súťažou patrilo deviate miesto vo svetovom rebríčku, dnes porazilo Uzbekistan (45:23) a potom vyššie umiestnené tímy v poradí federácie FIE Kóreu (45:35), najväčších papierových favoritov z Maďarska (33:32) a Kazachstan ( 45:36).

Proti Maďarsku so svetovou jednotkou Tamasom Matom Kochom Česi prehrávali už 9:16, ale posledné štyri vzájomné súboje vyhrali a o záverečný obrat sa postaral Jurka. Vo finále nastúpi český tím proti Francúzsku. V Paríži bude štartovať v každej šermiarskej disciplíne len osem tímov. Už v sobotu si účasť v individuálnej olympijskej súťaži zaistil 42-ročný Baran.

Viac o téme: Šerm LOH v Paríži 2024 Jakub Jurka Martin Rubeš Michal Čupr Jiří Baran
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy