Ostrieľaná legenda a mladík spod Álp: Toto sú najlepší plavci starého kontinentu

Švédska plavkyňa Sarah Sjöströmová Švédska plavkyňa Sarah Sjöströmová Zdroj: SITA/AP/Kamran Jebreili

NYON - Sarah Sjöströmová a Noe Ponti sú najlepšími plavcami Európy za rok 2023. Na webe to oznámila Európska federácia LEN.

Tridsaťročná Švédka anketu, ktorá sa vyhlasuje od roku 2008, vyhrala už piatykrát. Pre 22-ročného Švajčiara je to prvý triumf. O ocenení rozhodli svojimi hlasmi zástupcovia národných zväzov aj verejnosť.

Kombinované hlasovanie bolo prvýkrát vlani, keď štvorročné kraľovanie Sjöströmovej ukončila Litovka Ruta Meilutyteová. Tá mal aj tentoraz navrch u fanúšikov, ale veľmi silná podpora federácií vrátila na trón skúsenú Švédku.

Prekonala aj maximum Phelpsa

Sjöströmová na minuloročných majstrovstvách sveta vo Fukuoke piatykrát za sebou vyhrala preteky na 50 m motýlik. O dvadsať minút neskôr v semifinále kraularskej päťdesiatky vylepšila vlastný svetový rekord na 23,61 sekundy.

Nasledujúci deň bola na ceste za ďalším zlatom len o stotinu pomalšia. Bola to jej dvadsiata individuálna medaila na MS v dlhom bazéne, čím prekonala maximum legendárneho Američana Michaela Phelpsa. Tento rok v Dauhe pridala ďalšie dva tituly.

Mladík Ponti sa stal prvým oceneným švajčiarskym plavcom okrem iného vďaka úspešným majstrovstvám Európy v krátkom bazéne, kde ovládol tri motýlkárske preteky. Na stovke výkonom 48,47 o stotinu vylepšil štrnásť rokov starý európsky rekord Jevgenija Korotyškina. Pridal ešte striebro v polohovom pretekoch na 100 m.

Viac o téme: Sarah Sjöströmová Noe Ponti
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: X/European Aquatics
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy