Americký súd prijal žalobu Talianov na ATP kvôli stávkovaniu

Duo Bracciali a Galimberti chce očistiť svoje menáDuo Bracciali a Galimberti chce očistiť svoje mená Zdroj: SITA

FORT LAUDERDALE - Talianski tenisti Daniele Bracciali, Giorgio Galimberti, Alessio di Mauro a Potito Starace a pozostalí ich krajana Federica Luzziho, ktorý medzičasom podľahol leukémii, dosiahli prvý čiastočný úspech v kauze žaloby na Asociáciu tenisových profesionálov (ATP) za údajný neoprávnený trest za stávkovanie.

 

Okrskový súd na Floride zamietol návrh ATP na neprijatie prípadu z dôvodu miestnej nepríslušnosti. Sudca James Cohn však zároveň rozhodol, že stávková spoločnosť Interwetten nebude medzi žalovanými subjektmi.

 

Americká advokátska kancelária Genovese chce pre klientov vymôcť satisfakciu za neprimerané finančné a psychické ujmy a poškodenie povesti. Spomenuté kvarteto síce priznalo tipovanie, ale poukazuje na nepatrné sumy a tvrdí, že pre ATP poslúžilo v úlohe "obetného baránka" pri zviditeľňovaní jej antikorupčného programu. Taliani zároveň žalovali firmu Interwetten, ktorá podľa nich neoprávnene vymenila informácie o svojich zákazníkoch ako protihodnotu za sponzoring.

 

"Veria, že ich ATP postihla za vykonanie niečoho, čo sa vo svojej podstate ani nepribližuje skutkom zahrnutým v protikorupčnom kódexe. V tomto procese nám ešte nepôjde o peňažnú náhradu, ale o očistenie mena. Chceme si vytvoriť platformu, ktorá by nám umožnila ďalej skúmať metódy ATP a tretej strany, teda stávkových spoločností," povedal vlani v júni právnik Robert Elgidely.

 

V nadväznosti na predpokladaný úspech primárneho procesu by navrhovatelia pristúpili k prípadnému ďalšiemu kroku - žiadosti o odškodné, ak by sa im podarilo dokázať, že stávkové spoločnosti poskytli ATP podklady na vyšetrovanie v rozpore s legislatívou. Galimberti pred viac ako rokom pre La Gazzetta dello Sport povedal: "Stávková kancelária nemala právo odhaliť súkromné údaje."

 

Luzzi bol potrestaný zákazom činnosti na 200 dní a pokutou 50 000 dolárov, Galimberti dostal stop na 100 dní a sankciu 35 000 dolárov, Di Maura suspendovali na 6 mesiacov (plus pokuta 60 000 dolárov), Staraceho na 2 mesiace a 10 dní (k tomu 30 000 dolárov) a Braccialiho na 3 mesiace (a 20 000 dolárov). Tresty za prehrešky rovnakého typu dostali vlani v júli aj Slovák Michal Mertiňák a Čech František Čermák, ale k žalobe Talianov sa nepridali.

 

Mertiňák nesmel hrať 2 týždne a okrem toho musel zaplatiť 3000 dolárov. Čermák nútene pauzoval 10 týždňov a bol zaviazaný uhradiť sankciu 15 000 dolárov. Slovák uzatváral stávky v októbri 2006 a Čech od 9. septembra 2006 do 1. februára 2007. V stanovisku ATP bolo uvedené, že žiaden z nich netipoval výsledky vlastných stretnutí a nebolo zistené ovplyvňovanie.

 

"Išlo o dve stávky, každú v hodnote 3 eurá,“ povedal vtedy Mertiňák a dodal: "Už si ani nepamätám, aké zápasy to boli, ale s určitosťou viem, že nie moje vlastné. Ani jeden z tých tiketov nevyšiel a všetky tieto tvrdenia sa dajú ľahko dokázať práve podľa podkladov, z ktorých ATP vychádzala pri vyšetrovaní. V tom čase som fakt ani nevedel, že nesmiem tipovať na tenisové zápasy iných hráčov. Pre mňa to bola len občasná drobná zábava. Aj tie sumy ukazujú, že som to určite nevnímal ako možné privyrobenie si. Konto som mal u stávkovej spoločnosti Bwin na internete a občas som si z nudy večer po hoteloch v cudzine počas jednotlivých turnajov podal tip na futbal či hokej. Konto mi však náhle zrušili a spolu s oznámením o tomto kroku, ktorým som sa vtedy nejako nezaoberal, mi poslali na kreditku zostatok približne 50 eur. Zrejme už išlo o súčasť vyšetrovania a dohodnutých preventívnych opatrení. Predpokladám, že ATP nadviazala spoluprácu s viacerými stávkovými spoločnosťami a hľadala medzi ich klientami mená tenistov."

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy