VIDEO Brutálny Kanaďan mu spravil zákernú špinavosť: Patrí mu prvenstvo, aké nemalo v ČSSR obdobu

Na snímke zľava František Pospíšil a Jiří HolíkNa snímke zľava František Pospíšil a Jiří Holík Zdroj: Profimedia

PRAHA - Keď sa v 70. rokoch československí hokejisti stali trikrát majstrami sveta, víťaznú trofej zdvihol zakaždým ako prvý nad hlavu obranca a kapitán tímu František Pospíšil. Dosiahol tak naozaj výnimočný zápis do športových dejín.

Dlhoročnú oporu Kladna aj reprezentácie zdobila okrem dôrazu, skvelej pozičnej hry a perfektných prihrávok aj schopnosť "ukočírovať" mužstvo plné osobností. Táto vlastnosť sa mu neskôr hodila aj počas trénerskej kariéry, v ktorej to rovnako dotiahol až do národného celku. Člen Siene slávy českého i svetového hokeja oslávi 2. apríla 80 rokov.

Magnet na úspechy a zberateľ medailí

Okrem titulov z rokov 1972, 1976 a 1977 vybojoval "Pospec", ktorý vytvoril elitnú obrannú dvojicu s Oldřichom Machačom, na 11 majstrovstvách sveta ešte štyri strieborné a tri bronzové medaily. Trikrát sa zúčastnil olympijských hier, z ktorých má dve striebra a bronz, štartoval tiež na pamätnom Kanadskom pohári 1976. Za reprezentáciu odohral celkovo 262 zápasov a strelil 25 gólov.

Ďalších 622 stretnutí a 134 gólov pridal počas 17 sezón v drese Kladna, s ktorým vybojoval štyri ligové tituly i triumf v Pohári majstrov európskych krajín v roku 1977. V rokoch 1971 a 1972 vyhral anketu Zlatá hokejka, dvakrát bol vyhlásený za najlepšieho obrancu svetového šampionátu a trikrát bol vybraný do tímu hviezd MS.

"Najviac určite spomínam na tri veľké veci, ktoré si cením asi najviac. Najprv to bol titul majstrov sveta 1972. Praha, domáci šampionát, nádherné a mimoriadne víťazstvo. O štyri roky neskôr potom Katovice. Ani raz sme tam neprehrali, vtedy sme mali asi najlepšiu formu.

Nuž a čoskoro potom nová, úplne nová skúsenosť - Kanadský pohár. Dostali sme sa do finále, podarilo sa nám poraziť domácich profesionálov. Myslím, že sme tým svojím spôsobom pomohli európskemu hokeju," bilancoval Pospíšil.

Bobby Clarke na neho brutálne zaútočil 

Pospíšila v roku 1972 počas zápasu brutálne napadol kanadský hokejista Bobby Clarke, ktorý ho úmyselne zasiahol hokejkou priamo do spánku.

Clarke bol známy svojou brutalitou a zákernou hrou, za ktorú ho fanúšikovia ostatných tímov neznášali. S Philadelphiou Flyers dokázal dvakrát získať Stanley Cup a NHL ho vybrala medzi 100 najlepších hráčov v histórii ligy.

Chcelo ho aj slávne Toronto

Rodák z Unhoště začínal s hokejom na miestnych klziskách, v 14 bol na druhý pokus prijatý do dorasteneckého mužstva Pracovných záloh Kladno. Vyučil sa strojným zámočníkom, potom vyštudoval hutnícku priemyslovku a ako 17-ročný si na poste brániaceho ľavého krídla odbyl prvoligovú premiéru za vtedajší klub SONP (neskôr Poldi).

"Ráno som sfáral, pred jedenástou ma vyviezli nahor a potom som išiel trénovať. Dokonca som sa dobrovoľne hlásil na nočné," popisoval svoje" profesionálne "začiatky.

Na sklonku kariéry Pospíšil, o ktorého sa svojho času intenzívne zaujímalo Toronto, pôsobil v nemeckom Landshute. Korčula zavesil na klinec v roku 1979 a vydal sa na trénerskú dráhu.

Hneď vo svojej premiérovej sezóne na lavičke doviedol materské Kladno k ligovému titulu, neskôr koučoval Litvínov, reprezentačnú dvadsiatku, s ktorou na MS získal tri strieborné a jednu bronzovú medailu, a v rokoch 1986 až 1988 bol asistentom Jána Staršieho pri národného "áčku".

Po trénerských angažmánoch v Taliansku a Japonsku si vyskúšal aj úlohu hokejového funkcionára, keď zastával funkciu generálneho manažéra kladenského tímu. Potom ešte priviedol Louny z regionálneho preboru do tretej najvyššej súťaže, kým dal na prahu šestdesiatky hokeju jdefinitívne zbohom.

"Poznal som rôzne situácie, bol pri veľa podujatiach, úspechoch. Ale nikdy som nešiel len na vlastné tričko. Nehral som sa na niečo, čo nie som. Pokora je v športe tiež dôležitá," povedal otec dvojčiat a milovník včelárstva.

Viac o téme: ČSSR František Pospíšil
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: YouTube/Hokej.cz, Kadiletak, Supo Coin
  • Zdroj: ČTK, športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy