Naši susedia oplakávajú smrť dvojnásobného olympijského medailistu: Veľká strata pre český šport

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

PRAHA - V 80 rokoch zomrel bývalý úspešný veslár Pavel Svojanovský. S mladším bratom Oldřichom získal na dvojke s kormidelníkom striebro a bronz na olympijských hrách či titul majstra Európy. O jeho smrti informoval Český olympijský výbor na svojom webe.

Spadol z improvizovaného pódia

Podľa webu denníka Blesk podľahol Svojanovský následkom zranení pri páde na hlavu pri odovzdávaní cien na Behu Jarmily Kratochvílovej.

Svojanovský zomrel podľa informácií Blesku v nedeľu pri atletických pretekoch v Golčovej Jeníkove, kde spadol z improvizovaného pódia.

"Bol to príves, na ktorom boli stupne víťazov. Spadol rovno na hlavu. Krvácal. Žiaľ, záchranári bezprostredne po pretekoch odišli, takže sa čakalo asi päť minút na sanitku," opísal denníku jeden z bežcov.

Veľká strata pre celý český šport

"Je mi to naozaj veľmi ľúto. Pavel bol s bratom Oldom jedným z motorov Českého klubu olympionikov. Pre veslovanie a celý český šport je to veľká strata," uviedol predseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, rovnako bývalý veslársky reprezentant.

Prvý veľký medailový úspech bratia Svojanovskí s kormidelníkom Vladimírom Petříčkom dosiahli v roku 1969 na európskom šampionáte v Klagenfurte, kde vyhrali pred olympijskými víťazmi z Mexika Talianmi Primom Baranom a Angelom Rossettom.

O dva roky neskôr skončili na kontinentálnom šampionáte druhí za východonemeckou dvojicou Wolfgang Gunkel, Jörg Lucke, ktorá ich odsunula na druhé miesto aj v olympijských pretekoch na hrách v Mníchove 1972. Štyri roky nato boli Svojanovskí s kormidelníkom Ľudovítom Vébrem na OH v Montreale tretí. Bronz získali tiež na majstrovstvách sveta v Lucerne v roku 1974.

Oldřich Svojanovský je už dvadsať rokov predsedom Českého klubu olympionikov, v ktorom sa angažoval aj jeho brat.

Český veslár Pavel Svojanovský Galéria fotiek (2) Český veslár Pavel Svojanovský pri stretnutí Klubu olympionikov v Brne Zdroj: Profimedia

Viac o téme: Česko Veslovanie Český olympijský výbor Jiří Kejval Pavel Svojanovský. Oldřich Svojanovský