Rekordné návštevy, svetové aj európske šampionáty: Ikonický futbalový chrám slávi veľké jubileum!

Transparent fanúšikov DortmunduTransparent fanúšikov Dortmundu Zdroj: SITA/AP/Martin Meissner

DORTMUND - Vestfálsky štadión v nemeckom Dortmunde, ktorý sa otvoril 2. apríla 1974 zápasom medzi ženskými tímami TBV Mengede 08 a VfB Waltrop a charitatívnym stretnutím medzi Borussiou a jej odvekým rivalom Schalke 04, má povesť jedného s najlepšou atmosférou.

Môže sa pochváliť okrem iného rekordnými návštevami - na zápasy chodí aj cez 80 000 ľudí - a v rokoch 1974 a 2006 hostil aj niektoré stretnutia svetového futbalového šampionátu. Tento rok sa na ňom bude hrať šesť zápasov majstrovstiev Európy vrátane semifinále.

Plány na výstavbu nového štadióna v Dortmunde vznikli už v 60. rokoch minulého storočia, kedy začalo – najmä po víťazstve Borussie v Pohári víťazov pohárov v roku 1966 – byť jasné, že kapacita doterajšieho stánku nestačí dopytu fanúšikov.

Na snímke nemeckí policajti Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR

Ďalší impulz potom prišiel s chystaným MS v roku 1974, kde pôvodne medzi ôsmimi usporiadateľskými mestami figuroval aj Kolín nad Rýnom, napokon sa ale kandidatúry vzdal. Záujem prejavil sto kilometrov vzdialený Dortmund, kde počas troch rokov vyrástol dnes už ikonický štadión, ktorý mal v prvých rokoch kapacitu 54 000 divákov.

Našli bomby z druhej svetovej vojny

Pri zemných prácach sa vtedy našlo 34 nevybuchnutých bômb z vojny. Počas rokov sa aréna, pre úsporu nákladov postavená z prefabrikovaných betónových dielcov, dočkala série vylepšení a rozšírení kapacity. V 90. rokoch bolo pristavané druhé poschodie, neskôr klub vybudoval rohové sektory, čím tribúny spojil pôvodne oddelené tribúny.

Kapacita sa tak zdvihla na viac ako 80 000 miest, súčasne tým vznikol problém. "Je tu zlá cirkulácia vzduchu. Za dva roky sme menili trávnik štyrikrát," sťažovali sa v roku 2005 predstavitelia klubu. Dnes je na štadióne položený hybridný trávnik, teda kombinácia syntetickej rohože s prírodnou trávou.

Fanúšikovia Borussie Dortmund Galéria fotiek (3) Zdroj: Profimedia

Stavba s ôsmimi 62-metrovými nosnými stĺpmi viditeľnými zo širokého okolia je preslávená svojou atmosférou. A tiež rekordnými návštevami fanúšikov Borussie, ktorá pritom v čase jeho otvorenia dočasne hrala až druhú najvyššiu západonemeckú súťaž.

Napríklad v rekordnej sezóne 2011/2012 predstavovala priemerná návšteva skoro 80 600 divákov, teda len pár stoviek pod maximálnou kapacitou 81 365 návštevníkov. Tá je pritom kombináciou miest na sedenie aj státie, ktorá sa používa pre ligové zápasy (a od minulej sezóny aj pre európske poháre), pre medzinárodné zápasy je kapacita 66 099 divákov.

Viac o téme: Borrusia Dortmund Signal Iduna Park
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy