V súboji s Phelpsom sa mu podaril husársky kúsok: Všetko má svoj koniec, nič neľutujem

Joseph SchoolingJoseph Schooling Zdroj: Profimedia

SINGAPUR - Plavec Joseph Schooling, ktorý na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro slávne porazil Michaela Phelpsa v pretekoch na 100 metrov motýlik, v 28 rokoch ukončil kariéru. Doteraz jediný olympijský šampión zo Singapuru to oznámil na instagrame.

"Nadišiel čas, keď každý musí otočiť stranu, načítať novú kapitolu. Toto je moja chvíľa, aby som to urobil, toto je môj oficiálny koniec. Nič neľutujem," napísal Schooling.

Svoje najslávnejšie preteky zaplával v 21 rokoch. Legendárneho amerického plavca Phelpsa v Riu porazil v jeho poslednom individuálnom štarte v kariére a pripravil ho o 23. olympijské zlato, ktoré potom Phelps získal v polohovej štafete na 4x100 metrov.

Schooling po životnom úspechu uviedol, že zvíťazil nad svojím idolom. O osem rokov skôr ako okuliarnatý školák ulovil zo stretnutia s Phelpsom spoločnú fotografiu a autogram.

Tridsaťosemročný Američan zostal jeho inšpiráciou a sú v kontakte prostredníctvom sociálnych sietí. "Strašne rád by som ho videl v Singapure. Je to dobrý chlap," poznamenal Schooling na Phelpsovu adresu.

Úspechom svojho vzoru sa ani zďaleka nepriblížil. Popri olympijskom zlate získal dva bronzy z MS v dlhom bazéne a tri tituly z Ázijských hier. Na olympijských hrách 2021 v Tokiu sa skončila jeho cesta za obhajobou na 100 metrov motýlik už v rozplavbe.

"Som vďačný za všetky skúsenosti, ktoré mi plávanie prinieslo. Víťazstvá boli radostné, porážky zahanbujúce a dohromady to vytvorilo odolnosť, ktorú si vezmem do svojej ďalšej kapitoly," zveril sa Schooling.

Pred dvoma rokmi sa dostal do problémov, keď priznal, že počas pobytu vo Vietname užíval marihuanu. V Singapure, ktorý má veľmi prísnu protidrogovú politiku, dostal napomenutie a musel šesť mesiacov podstupovať testy moču.

Viac o téme: Michael Phelps Joseph Schooling
  • Autor: © Zoznam/
  • Instagram/josephschooling
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy