Audit, policajná razia a finančné straty: Český lyžiarsky sviatok sa premenil na sklamanie

Areál lyžiarskeho strediska v Špindlerovom MlyneAreál lyžiarskeho strediska v Špindlerovom Mlyne Zdroj: Profimedia

ŠPINDLEROV MLYN - Minuloročné preteky Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v Špindlerovom Mlyne stáli cez 96 miliónov českých korún (takmer 3,8 miliónov eur) a skončili v strate.

S odkazom na podklady na vyúčtovanie akcie to dnes napísala MF DNES. O preteky sa v rámci vyšetrovania prípadu okolo predsedu Českého tenisového zväzu Iva Kaderku zaujíma polícia. Vyúčtovanie bude kontrolovať Národná športová agentúra, ktorá Svetový pohár v Krkonošiach podporila dotáciou cez 55 miliónov korún (2,17 milióna eur).

Za ubytovanie elitných lyžiarok a ich tímov podľa informácií MF DNES zväz zaplatil 12,7 milióna korún, na ďalších takmer šesť miliónov vyšli stravovacie služby. K takmer 19 miliónom korún (750-tisíc eur) sa vyšplhali náklady na marketing. Viac ako šesť miliónov inkasovali najlepšie pretekárky z dvoch slalomov na odmenách.

Kvôli tejto akcii vo februári polícia zasahovala v sídle lyžiarskeho zväzu a dome jeho prezidenta Davida Trávníčka. Policajti tiež navštívili sídlo spoločnosti Melida, ktorá je prevádzkovateľom skiareálu v Špindlerovom Mlyne a vlaňajší Svetový pohár spoluorganizovala. Tá podľa denníka okrem iného získala 23,6 milióna korún (932-tisíc eur) za ostatné služby, ktoré nie sú v podkladoch konkrétne špecifikované. Polícia preveruje podozrenie na dotačný podvod.

Zväz okrem peňazí od štátu na tieto preteky čerpal aj finančnú podporu od Královohradeckého kraja alebo mesta Špindlerov Mlyn. Ďalšie financie mal zo súkromných zdrojov. Sedem miliónov korún (276-tisíc eur) utŕžil za predaj vstupeniek, predaj oblečenia s tematikou SP mu priniesol 1,5 milióna korún (59-tisíc eur). Celkovo príjmy pokryli sumu 90,8 milióna korún, takže preteky boli v strate, uviedla MF DNES.

Hospodárenie v súvislosti so Svetovým pohárom bude preverovať aj lyžiarsky zväz. Po policajnej razii rozhodol, že si na kontrolu vyúčtovania najme súkromnú auditorskú spoločnosť.

Viac o téme: Svetový pohár Špindlerov Mlyn
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy