Nesúhlasia s postupom a budú konať: Boxerská asociácia a olympijský výbor pokračujú v spore

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Profimedia

BERLÍN - Medzinárodná boxerská asociácia sa po zamietnutí odvolania voči odobratiu práv na organizovanie podujatí na tohtoročných olympijských hrách v Paríži zo strany Športového arbitrážneho súdu plánuje obrátiť na ďalšiu inštanciu. Informovala o tom DPA.

Medzinárodný olympijský výbor neuznáva riadiaci orgán boxu od minulého roka pre dlhodobé obavy ohľadom jeho vedenia. CAS odôvodnil zamietnutie odvolania tým, že boxerská organizácia "nezvýšila svoju finančnú transparentnosť a udržateľnosť a nezmenila postup týkajúci sa rozhodcov, aby zabezpečila ich integritu. "IBA sa po preštudovaní spisu plánuje odvolať na Švajčiarsky federálny súd. "Verdikt CAS považujeme za zaujatý. Táto inštitúcia má ďaleko od nezávislosti," uviedla v stanovisku.

Box bol súčasťou OH nepretržite od roku 1920, no jeho pozícia pod piatimi kruhmi bola ohrozená už pred predošlými hrami v Tokiu. MOV suspendoval IBA v roku 2019 pre korupčné škandály a úpadok asociácie podčiarkuje aj novovzniknutá federácia World Boxing. Tá vznikla minulý rok a jej členmi je 28 krajín vrátane USA, kde sa konajú olympijské hry v roku 2028. Box na nich zatiaľ nemá isté miesto.

MOV musí nájsť spoľahlivú organizáciu

Medzinárodný olympijský výbor v stredu uviedol, že musí do začiatku budúceho roka nájsť novú spoľahlivú medzinárodnú boxerskú organizáciu. V opačnom prípade sa môže stať, že po OH 2024 v Paríži vypadne box aj z programu ďalších hier v Los Angeles 2028. Informovala o tom AP.

MOV neuznáva riadiaci orgán boxu od minulého roka pre dlhodobé obavy ohľadom jeho vedenia. Športový arbitrážny súd v tejto súvislosti zamietol v utorok odvolanie Medzinárodnej boxerskej asociácie voči odobraniu práv na organizovanie boxerských podujatí na OH v Paríži. CAS odôvodnil zamietnutie odvolania tým, že boxerská organizácia "nezvýšila svoju finančnú transparentnosť a udržateľnosť a nezmenila postup týkajúci sa rozhodcov, aby zabezpečila ich integritu."

IBA v reakcii na verdikt CAS informovala, že sa proti nemu plánuje obrátiť na Švajčiarsky federálny súd. "Na to, aby bol box v olympijskom programe, potrebuje MOV ako partnera uznávanú a spoľahlivú medzinárodnú federáciu, rovnako ako všetky ostatné olympijské športy," uviedol MOV v oficiálnom stanovisku.

Box bol súčasť OH nepretržite od roku 1920, no jeho pozícia pod piatimi kruhmi bola ohrozená už pred predošlými hrami v Tokiu. MOV suspendoval IBA v roku 2019 pre korupčné škandály a úpadok asociácie podčiarkuje aj novovzniknutá federácia World Boxing. Tá vznikla minulý rok a jej členmi je 28 krajín vrátane USA, kde sa konajú olympijské hry v roku 2028.

Viac o téme: Čas MOV IBA
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy